CHP'li Mustafa Özyürek: "Avrupa Birliği işine baksın"

CHP'li Mustafa Özyürek:
  • Giriş : 04.04.2008 / 15:01:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, davayla ilgili AB'nin çeşitli kurumlarından mesajlar geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, AK Parti hakkında açılan davayla ilgili AB'nin çeşitli kurumlarından mesajlar geldiğini belirterek, ''Anayasal kurumların nasıl çalışacağına AB mi bağımsız yargı mı karar verecek? AB işine baksın'' dedi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından düzenlenen 3. Türkiye Muhasebe Forumu, Kültürpark Fuar Alanı 1 nolu holde başladı.

Yaklaşık 2 bin mali müşavirin katıldığının belirtildiği forumun açılışında konuşan Özyürek, Türkiye'nin kritik bir dönemeçten geçtiğini söyledi.

Türkiye'nin 1923'ten bu yana çizilen rotasından saptırılmaya çalışıldığını, bu rotanın hiçbir dönemde bugünkü kadar tehlikede olmadığını savunan Özyürek, AK Parti hakkındaki iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Başsavcısına bir linç politikasının uygulandığını iddia etti. Görevini yapan bir insanın hakarete uğradığını ifade eden Özyürek, son günlerde AB'nin çeşitli kurumlarından da bu konuda mesajlar geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Türkiye bağımsız bir devletse, anayasal kurumların nasıl çalışacağına AB mi bağımsız yargı mı karar verecek? AB işine baksın. Tüm dünyanın terör örgütü dediği PKK'ya AB'nin mahkemesi 'Terör örgütü değildir' diyor. 40 bin kişinin katili olanlar terörist değilse, kimler teröristtir?''

İlhan Selçuk'un gözaltına alınması sırasında AB'nin bu konuda ''sesinin çıkmadığını'', ancak öte yanda ''bazı yazarlara dava bile açılsa kıyametin koparıldığını'' savunan Özyürek, ''Askıya alınacak başlık kalmadı. Bu korkularla bir yere varılmaz'' diye konuştu.

Özyürek, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı tartışmalarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede de ''sendikaların bölündüğünü ve iktidarın arka bahçesi haline geldiğini'' ileri sürerek, CHP'nin mecliste sokak desteğini alamadan mücadele ettiğini savundu.

Meclis gündeminde bulunan mali müşavirlik meslek yasası tasarısının, meslek mensuplarının katkısı olmadan hazırlandığını ifade eden Özyürek, TOBB Yasası'nı ise iş adamlarının hazırladığını kaydetti.

TOBB'un ''yasanın çıkmasını sağlama bağlamak için tüm milletvekillerine cep telefonu dağıttığını'' söyleyen Özyürek, ''Onlar TOBB, onlar kendi yasalarını hazırlar. TÜRMOB'a ise 'hala vesayet altında olan bir topluluksun, sana neyi dayatırsam onu kabul edeceksin' denilmektedir'' dedi.

-İZMİR'İN EXPO DENEYİMİ-

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise bankacılık, perakende ve sigortacılık sektörlerinin yabancı sermayenin eline geçtiğini belirterek ''Bu sektörlerin el değiştirmesiyle, bu ülke insanının kaynak, sermaye üretme gücü kırıldı, minimuma indirildi. Büyük şehirlerin merkezlerinde açılan hipermarketler perakende sektörünü öldürdü. Ancak bu ülke her şeye rağmen tasarruf etmeli, kaynak üretmelidir'' dedi.

Kocaoğlu, EXPO 2015 yarışında İzmir'in kaybetmesine rağmen, ilk defa dünya önünde görücüye çıktıklarını ve çok şey öğrendiklerini söyledi.

Kentin bu süreç sayesinde varlarını öğrendiğini, uluslar arası kamuoyuna sundukları vizyonu bir kez daha test etme fırsatı yakaladığını ifade eden Kocaoğlu, bu yarış sayesinde İzmir'in gelecek için tüm hazırlıklarını tamamlamış, yol haritasını çizmiş duruma geldiğini ifade etti.

''İzmir, EXPO 2015'i alamasa da almış gibi kalkınacak bir kent olacak'' diyen Kocaoğlu, hükümetin İzmir'e yapma sözü verdiği yatırımları yapması ve kentteki birlik ve beraberliğin devam ettirilmesi halinde bunun mümkün olacağını dile getirdi.

-MAL BEYANI MEKTUPLARI-

Açılış töreninde söz alan Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy ise mali müşavirlerden, yaptıkları çalışmalar konusunda kendilerini anlayışla karşılamalarını ve desteklemelerini istediklerini belirtti.

Türkiye'de halen naylon fatura kullanımının söz konusu olduğunu, bununla mücadele için mali müşavirlerin iş yükünü artırmakla sonuçlanan bazı kararların alındığını belirten Ulusoy, bunun ülke çıkarları açısından kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Ulusoy, mal beyanı konusunda bazı meslek mensuplarına gönderilen uyarı mektuplarının ise rencide etme amaçlı olmadığını ifade etti.

Mali müşavirlerin vergi sıralamasında üst sıralarda yer aldığını, ancak bu ''meslek grubunun mükellefle olan irtibatının, kendilerini bu çalışmayı yapmaya ittiğini'' belirten Ulusoy, ''Mükellefe gönderdiğimiz bu mektuplar, mükellefi bilgilendirme ve uyarma amaçlıdır. Bu ceza değil, vergisel yüklerin hatırlatılmasıdır. Mektupların amacı, mükelleflere sizlerin aracılığıyla (sizi gözlüyoruz, hareketlerinizi izliyoruz) mesajını iletmektir'' dedi.

-''TÜRKİYE'NİN ETKİLENMESİ KAÇINILMAZ''

Açılış töreninde konuşan TÜRMOB Başkanı Mehmet Timur, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmanın artık bir kriz olarak adlandırıldığını, bu krizden Türkiye'nin olumsuz etkilenmesinin de kaçınılmaz olarak görüldüğünü ifade etti.

Ekonominin cari işlemler açığı ve yüksek işsizlik oranı gibi handikaplarının bulunduğunu belirten Timur, küresel dalgalanmaya eklenen siyasi gerginliğin kutuplaşmaları beraberinde getirdiğini, ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi. Timur, kutuplaşmaların meslek örgütleri içinde de görülmesi konusunda uyanık olunması gerektiğini ifade etti.

Timur, gelişmiş ülkelerdeki meslektaşların gerisinde olmadıklarını, düzenledikleri eğitim çalışmaları ve bilişim yatırımlarının etkili sonuçlar verdiğini belirterek, bu rağmen sektörün en büyük sorununun tahsilat sorunu olduğunu, bunu nasıl çözeceklerini bilemediklerini ifade etti.

Açılışta Yunanistan Muhasebeciler Birliği Başkan Yardımcısı Manisos Lukakis de bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious