CHP'li Mustafa Özyürek orduyu göreve çağırdı

CHP'li Mustafa Özyürek orduyu göreve çağırdı.16648
  • Giriş : 22.06.2008 / 05:41:00
  • Güncelleme : 21.06.2008 / 23:52:47

CHP Genel Saymanı Özyürek, Genelkumay'ın soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Genelkurmay Başkanlığı´na ait olduğu öne sürülen ve “sivil hayata müdahale” çalışması olarak sunulan belge ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı´nın soruşturma başlatması gerektiğini söyledi. "Komuta katının böyle bir çalışması" yok diyen Genelkurmay'a "O zaman bu çalışmayı kim yaptı ortaya çıkarın" dedi.

GENELKURMAY HAZIRLAMADIYSA KİM HAZIRLADI!

CHP'li Özyürek bugün konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Ayrıntılı bilgiler var. Onaylanmamışsa, TSK´nın hiyerarşisi içerisinde hazırlanmamışsa kim veya kimler böyle bir çalışma yapmıştır? Çünkü oradaki öngörülen, çalışmalar ve önlemler TSK´nın görev ve sorumluluk alanını aşan çalışmalar. TSK´nın yetki ve sorumluluğu yasalarla öngörülmüştür” diye konuştu.

Söz konusu çalışmaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı´nın kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapması gerektiğini ifade eden Özyürek, şunları söyledi:

SORUŞTURMA AÇILSIN

“Genelkurmay Başkanlığı´nın açıkladığı gibi hiyerarşi içinde hazırlanmamışsa ve onaylanmamışsa o zaman bunları kimler hazırlamıştır. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı´nın bir soruşturma yapması gerekir. Bu soruşturma sonunda, hiyerarşi dışında TSK´nın yetki ve sorumluluğunu aşan çalışmalar, kimler tarafından yapılmıştır ve bu çalışmaları yapan kimselerle ilgili ne gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu konularda kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılması gerekir.

BU BİLGİLERİ MEDYAYA KİM SIZDIRDI?

TSK´yı görev alanı dışına çıkıyormuş gibi gösteren bu çalışmalar TSK´yı yıpratıyor. Özellikle TSK gibi gizliliğe çok önem veren, kendi içinde çalışan bir kuruluşun bilgilerinin de çarşaf çarşaf medyaya nasıl sızdığı ve kimler tarafından sızdırıldığı konusunda kamuoyuna bilgi verilmesi gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious