CHP'li Mustafa Özyürek'ten sert tepki

CHP'li Mustafa Özyürek'ten sert tepki.15298
  • Giriş : 24.09.2008 / 06:25:00
  • Güncelleme : 23.09.2008 / 21:51:41

CHP Genel Saymanı ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Sözcüsü Mustafa Özyürek;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

“Genel Başkan'ımızın yaşamı, kazancı, mal varlığı ve vergi dahil, devletle ilgili her türlü sorumluluğu, yükümlülüğü konusunda 'bir aksaklık, hukuksuzluk var' deyip üzerine gitmeyen de, AKP Genel Başkanı ile birlikte dokunulmazlığını kaldırıp üzerine gidilecek yolu açmayan da namerttir” dedi.

Özyürek, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın basın toplantısındaki sözlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Maliye Bakanlığı ve Vergi Daireleri dahil devlet elinizde. Sayın Genel Başkanımızın yaşamı, ilişkileri, geliri, gideri her dönemde aylarca, yıllarca araştırıldı, siz de araştırdınız, araştırmaya, soruşturmaya devam ediniz” çağrısında bulundu.

Bu konuda Baykal'ın çok somut, çok net bir öneride bulunduğunu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kendisinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istediğini anımsatan Özyürek, Baykal'ın “Mahkemeye çıkalım savcıya, hakime hesap verelim ak mı, kara mı belli olsun” sözlerini hatırlattı. Özyürek, şunları kaydetti:

“Bu öneriyi tekrarlıyorum. Saygısız üslubu nedeniyle sayın bile denmeyecek Dengir Fırat'a bir kez daha Genel Başkanımız adına hodri meydan diyorum. Meclisin açıldığı ilk gün Sayın Genel Başkanımız ile AKP Genel Başkanı'nın dokunulmazlıklarını kaldıralım. Var mısınız? Bu teklifimize olumlu yanıt vermeyenleri de kamuoyu önünde namert ilan ediyoruz.

Bugün Sayın Genel Başkan'ımızın mal varlığı ile ilgili hukuk dışı, gerçeğe uymayan, iftira niteliğinde iddialarda bulunmaya devam ettiniz. Siz kimsiniz? Hemen belirtmek istiyorum ki genel başkanımız için en büyük üzüntü, Mir Dengir Fırat gibi birinin kendisiyle ilgili olarak ahlak sorgulaması yapmaya kalkışmasıdır. Dengir Fırat'ın basın toplantısındaki iddiaları haddini aşmaktır.

Bu anlayış, bu tavır, yasa, yasaların öngördüğü uygulama, yasal yükümlülükleri takip etmekle mükellef kurumları yok saymak, kendini mubassır ilan etmek, devlet yerine koymaktır. Yani haddini bilmemektir. Önce haddini bil. İddialara gelince, Sayın Genel Başkanımız kendisi ve eşi Sayın Olcay Baykal ile ilgili mal beyanını zamanında ve birlikte yasa gereği vermesi gereken makamlara vermiştir.

Daha sonra, Dengir Fırat'lar veya hesabını veremeyen Recep Tayyip Erdoğan'lar istedi veya yasa gereği açıklamak zorunda olduğu için değil, kamuoyunun Baykal ailesinin mal varlığıyla ilgili bir beklentisi olduğunu dikkate alarak, önce kendi mal varlığını, daha sonra da Sayın Olcay Baykal'ın iznini alarak, Olcay hanımefendinin resmi ve ilgili makamlarda bulunan mal beyanını kamuoyuna açıklamıştır.

Öte yandan, Sayın Genel Başkanımızın gerek siyasi yasaklı olduğu avukatlık dönemiyle ilgili, gerekse genel başkan ve milletvekili olmadığı 2000 yılında İş Bankası'ndaki hisse senedi işlemleriyle ilgili iddialara konu belgeler ve bilgiler devlet ve banka kayıtlarındadır, arşivlerdedir. Yani AKP iktidarının elinin altındadır. Bu işlemlerde en ufak bir usulsüzlük, hukuksuzluk yoktur, olamaz. Çünkü o hesaplar bu konudaki duyarlılığı ile örnek gösterilen Deniz Baykal'a aittir.

Bu nedenle bir kez daha tekrarlıyorum; Genel Başkanımızın yaşamı, kazancı, mal varlığı ve vergi dahil, devlet ile ilgili her türlü sorumluluğu, yükümlülüğü konusunda en küçük bir aksaklık, hukuksuzluk var deyip üzerine gitmeyen de, AKP Genel Başkanıyla birlikte dokunulmazlığını kaldırıp üzerine gidilecek yolu açmayan da namerttir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*