CHP'li Okay'dan 'belge' kararına yorum

CHP'li Okay'dan 'belge' kararına yorum.12401
  • Giriş : 24.06.2009 / 18:20:00
  • Güncelleme : 24.06.2009 / 18:28:57

CHP'li Süha Okay, “Bu sahte belgeyi kim hazırladı, artık bunun araştırılması lazım” dedi ve ekledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Genelkurmay Askeri Savcılığı"nın “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”yla ilgili verdiği “kovuşturmaya gerek yok” kararını NTV yayınında değerlendirdi.

Hakkı Süha Okay, şunları söyledi:

“Bu sahte belgeyle Türkiye'de bir kurum zan altında bırakıldı. Bir başka kurum acaba belgeyi düzenleyenler “O mu?" dendi.

Emniyet "Sahte belgeyi buldum" demişti ama o avukat "Büromda böyle bir belge yok", “Benim parmak izim yok" diyor. Hatta o belgeyi eline vermek istediklerinde ameliyat eldiveni giyiyor ve belgeye öyle bakıyor. Parmak izinin orada kalmasın diye.

Kurumlar arasında bir gerginlik, tartışma yaratılıyorsa ve bu tartışma yaratılırken Genelkurmay Başkanı "Bunun sonuna kadar gideceğim" diyor, Başbakan da bunu vesile kılıp Türkiye'de bir tartışma yaptı. O zaman bu belgeyi kim hazırladı? Sahte ise bu belgeyi avukatın bürosunda kim buldu veya buldurttu? Ergenekon dosyasına nasıl girdi? Bu çok daha vahim. Demek ki kurumlar arasında gerginlik yaratmak isteyen birileri var ya da bir kuruma karşı egemenlik kurmak isteyen bir başka kurum var.

Hükümetin suç duyurusunun hiçbir yararı yoktu çünkü zaten askeri savcılık işini yapıyordu. Özel yetkili mahkemenin savcılığı işini yapıyordu. O suç duyurusu zaten bir mahcubiyetinin ifadesi ama "Bak böyle bir şey duyduk, biz de takipçisiyiz" gibi bir görüntüydü.

Ama şimdi önemli olan şu: Belgeyi kim imal etti? Kim bu belgeyle kurumlar arasında gerginliğe sebep oldu? Kim gizli olması gereken bu belgeyi soruşturma kapsamından çıkararak bir yandaş medya kuruluşuna servis etti?

Arkadaşlarımız zaten soru önergeleri verdiler. Gayet tabii Meclis gündemine gelecek. Ama birileri kurumlar arası gerginlik, zan ve töhmet yaratmak istiyor; birileri de de bu zan ve töhmetten istifade edip onu siyasetine malzeme olarak kullanıyor. Temel soru bunu kim veya kimler yaptırıyor? Sistematik olarak önce yaptırılıyor, sonra da kullanılıyor mu? Bunların araştırılması lazım. Türkiye'yi artık böyle sahte belgelerle meşgul etmemek lazım. Bu belgelerle hareketler, mağduriyet edebiyatıyla siyaset yapılmaması lazım.”

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*