CHP'li Önder Sav telekulak iddialarıyla ilgili konuştu

CHP'li Önder Sav telekulak iddialarıyla ilgili konuştu.12720
  • Giriş : 30.05.2008 / 11:15:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, dinleme olayı sonrası ilk kez konuştu. İşte Sav'ın açıklamaları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Makam odasında yaptığı konuşmaların, Vakit Gazetesi’nde yayınlanmasıyla yaşanan tartışmanın ardından CHP Genel Sekreteri Önder Sav NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Olayın aydınlığa kavuşturulması için çaba harcanacağı konusunda iktidarın açıklamalarını yeterli ve kararlı bulmadığını söyleyen Önder Sav “Yapılması gereken iktidarın emniyet birimlerine, istihbarat birimlerine talimat vererek gerekeni yapmasıdır. Ancak İçişleri Bakanı’nda böyle bir basireti ve kararlılığı göremedik. Bu olayı aydınlığa kavuşturamazsa İçişleri Bakanı istifa etmelidir” dedi.

Dinlendiği iddialarıyla tartışmaların tarafı olan CHP Genel Sekreteri Önder Sav “Hükümet üyelerinin iki gündür yaptığı açıklamalar, müfettişlerin görevlendirilmesi, araştırma komisyonu teklifi, sizde olayın aydınlığa kavuşturulması için çaba harcanacağı izlenimi doğurdu mu? sorusuna şu yanıtı verdi:

“İktidarın yaptığı açıklamalar tatmin edici olmaktan uzak. Özel komisyon kurularak inceleme gibi Mecliste teamülünde yeri olmayan çabalara tanık oluyoruz. İktidar kendi emrindeki birimlere, emniyet birimlerine istihbarat birimlerin, talimat verir, gereken çalışmayı yapar. Sorumluluk noktasında soruşturma nereye gidiyorsa gider. Bu sorumluluğu üzerinden atıp, ucu açık bir yönteme getirmek doğru değil. İktidar üzerine düşenleri yapmamaktadır.”

KOMİSYON RAPORLARININ YAPTIRIMI YOK

Meclis Araştırma Komisyonları’nın Anayasa’nın denetim yollarından biri olduğunu belirten Sav “Ancak İçişleri Bakanı’nın kastettiği araştırma komisyonunu değildi. Sayın bakan özel bir komisyon dedi. Ama bununla araştırma komisyonunu söylüyorsa o ayrı. Yalnız araştırma komisyonları geçmiş olaylarda da kurulmuştur. Şimdiye kadarki hiçbir araştırma komisyonu raporunun yaptırımı olmamıştır. Komisyon çabası yerine iktidarın yapması gereken emniyet birimlerinin bu konuda neler yapıp yapmadığını tespit edecek çalışmayı başlatmaktır.” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI’NIN BASİRETİ YOK

“Biz kendi binamızda, iki kişinin arasındaki konuşmanın bir gazetede yer almasından yola çıkarak özel hayatın gizliliğine müdahale edildiğini, banta alındığını ve yayınlandığını söylüyoruz” diyen Önder Sav “Bu suçtur. Bu fiilin failleri bulunmalıdır. Bunun için harekete geçecek makam İçişleri Bakanlığı’dır. Bakan düğmeye basmalıdır. Ancak İçişleri Bakanı’nda böyle bir basireti ve kararlılığı göremedik.” şeklinde konuştu.

VALİYLE MERKEZE ALINMASINI KONUŞTUK

Valiyle konuşurken Vakit gazetesi muhabirinin aradığı iddialarının da doğru olmadığını anlatan Sav “Ben Vakit Gazetesi’nin hiçbir muhabiriyle görüşmedim. Bu iktidarla Vakit gazetesinin ortaya çıkan suçu örtme gayretleridir. Görüştüğüm kişi eski Bolu valisidir. Şimdi merkeze alınmıştır. Kendisini eskiden beri tanıyorum. Merkeze alınmasıyla ilgili üzüntümü dile getirdim. Konuştuk. İddialara göre ben kendisiyle görüşürken arıyorlar. Ben yanlış düğmeye basıyorum. Vakit bunu kayda alıyor. Bu zırvadır.” dedi.

BAKAN BU OLAYI ÇÖZEMEZSE İSTİFA ETMELİ

Görüşmenin içeriğinin önemli olmadığını ifade eden Sav Hac’la ilgili sözlerinin din özgürlüğüne saygısızlık olarak değerlendirenlere tepki gösterdi: “Esas saygısızlık yapanlar, günlerdir bunu çarpıtanlardır. Siyasi iktidardır. Konu görüşmeyi dinleyen bir örgütün bunu basına servis etmesidir. Bunu aydınlığa kavuşturamazsa İçişleri Bakanı istifa etmelidir” dedi.

NTVMSNBC

İlgili haber: Vakit gündemi sarsan telekulak olayını açıkladı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious