CHP'li Öymen AB'ye karşı

CHP'li Öymen AB'ye karşı.13395
  • Giriş : 17.06.2008 / 09:10:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı emekli büyükelçi Onur Öymen'in son kitabı çok tartışma başlatacak gibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Birliği, NATO ve İslam Konferansı gibi projelerin gerçekçi olmadığını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, son kitabında çıkış yolunu da gösterdi: İçe kapanıp, AB’den vazgeçelim

CHP’DE, Önder Sav ve ‘Kayıp trilyon’ skandalının ardından şimdi de Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in piyasaya yeni çıkan kitabı ‘Çıkış yolu’nun şoku yaşanıyor. Partisinin, ülkeyi kurtarmak için ürettiği formülü, son kitabında açıklayan Öymen, ‘AB, NATO ve İslam Konferansı gibi projeler gerçekçi değil. Tek çıkış yolu AB’den vazgeçmek. Atatürkçülüğe dönelim’ dedi.

SİHİRLİ FORMÜL

Uzun yıllar büyükelçilik görevinde de bulunan Öymen’in 5. kitabı geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. ‘Çıkış Yolu, Dış Baskılara Karşı Tam Bağımsızlığı Korumak’ başlığını taşıyan kitapta, dış baskılara karşı direnme yolları anlatılıyor. Kitabın son bölümünde ise Türkiye için çıkış yolu önerilerine yer veriliyor.

İÇE KAPANIP YALNIZLAŞALIM!

‘AB, NATO, İslam Konferansı, Rusya ve Çin’le birlikte olup büyük devletlere direnme gücü gerçekçi değil’ diyen Öymen, şu ifadelere yer verdi: ‘...Türkiye’nin bağımsız karar alabilme gücünün her şeyden önce Atatürk’ün gösterdiği yolda, onun ilkeleri çerçevesinde bulunabileceği görüşüne haklılık kazandırmaktadır. Türkiye’nin tek çıkış yolu Atatürk yoludur. Tabi Atatürk’ün düşüncelerini karşılaştığımız her somut konuya, hazır reçete gibi görme kolaycılığına kapılmamak gerekir. Atatürk’ün düşünce ve ilkeleri ülkeyi yönetenlere pusula görevi görecektir.’

Öymen’e göre rejimin güvencesi yargı

KİTABINDA, parti kapatmalarla ilgili değerlendirme de yapan Öymen, geniş halk kitlelerinin demokratik haklarını kullanarak gidişe dur demelerinde yargıya büyük görev düştüğünü, yargının görevini tam olarak yerine getirmesi halinde rejim ve Cumhuriyet’in geleceğinden kuşku duyulmayacağını savundu. Öymen, ‘Bütün baskılara rağmen Türk yargısı, Anayasa’nın ve temel yasanın gereğini korkusuzca yapacak yargıçlara sahiptir’ dedi.

KAPATMAYI SAVUNDU

SİYASİ partilerin Anayasal ve yasal kurallara uymak zorunda olduğunu belirten Öymen, yargının görevini yerine getirmemesi halinde Atatürk’ün bütün bunların çaresini de düşündüğünü öne sürdü.

Kitapta Öymen’in yargıyla ilgili şu ifadeleri dikkat çekti: ‘Partiler bu kurallara uymazlarsa ne olur? O zaman Anayasa’nın 69’uncu maddesine göre Anayasa Mahkemesi’nce kapatılabilirler.’

Zaten bizi almayacaklar

AB’NİN Türkiye’yi üye olarak kabul etmeyeceğine kesin gözüyle bakan Öymen, özellikle Türkiye’deki azınlıklar ve askerin siyasetteki rolü konusundaki eleştirilerin de abartılı olduğunu savundu. AB ülkelerinde de askerlerin çeşitli konularda görüş açıklayabildiklerini iddia eden Öymen, Türk kamuoyunda AB’ye olan desteğin azaldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious