CHP'li Öymen'den özür açıklaması

CHP'li Öymen'den özür açıklaması.8925
  • Giriş : 03.02.2009 / 10:19:00
  • Güncelleme : 03.02.2009 / 10:27:19

'Medeni dünya için Erdoğan bitmiştir' diyen Öymen kendini düzeltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Davos çıkışının hemen ardından ekranlara çıkarak Başbakan'a sert eleştirilerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, yanlış anlaşıldığını savundu.

Erdoğan'ı, ortaya koyduğu tepki sebebiyle değil, Hamas saldırılarını kınamadığı için eleştirdiğini öne süren Öymen, "Herkesin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na saygılı davranması ve cevap hakkı tanıması lazım. Başbakan'a yapılan muamele yanlıştır. Başbakan'ın da bu olaya tepki göstermesi doğrudur." dedİ.

CHP'nin dış politika kurmayı Onur Öymen, Davos'taki gerginliğin hemen ardından yaptığı değerlendirmede Başbakan'a sert eleştiriler yöneltti. Erdoğan'ın panelde Hamas'ın sözcülüğünü yaptığını ileri süren Öymen, "Davos ve medeni dünya için Erdoğan bitmiştir. Erdoğan, Türkiye'nin haklı prestijini zedelemiştir. Türkiye, Ortadoğu'da arabulucu ve çözüme katkı olma fırsatını kaybetmiştir." ifadelerini kullandı. Onur Öymen, Zaman'a yaptığı açıklamada, sözlerinin yanlış aktarıldığını iddia etti. İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in ve moderatörün tavrını tasvip etmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. Öymen, "Davos'ta Başbakan'a açıkça haksızlık yapıldı. Bu nedenle toplantının terk edilmesi doğal ve haklı bir tepkiydi." diyen CHP lideri Deniz Baykal'la görüş ayrılığı yaşamadığını da bildirdi. Tepki çeken açıklamaları Baykal'ın onayıyla yaptığını vurgulayan Öymen, "Genel Başkan'la aramızda herhangi bir görüş ayrılığı yok. Panelden hemen sonra kendisiyle görüştüm, ardından televizyonlara konuştum. Sözlerime herhangi bir itirazda bulunmadı." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*