CHP'li Öymen'den tuhaf açıklama

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) 14 Nisan'da yapacağı Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin eyleme CHP milletvekilleri destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Kadın Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği 'Cumhuriyet İçin Birleşin, Yarın Çok Geç Olabilir' sloganı ile yapılan panele katılan CHP milletvekilleri Onur Öymen ve Oya Araslı, halkı 14 Nisan'daki eyleme katılmaya çağırdı. Halkın, Cumhurbaşkanlığı seçimine büyük tepki göstereceğini öne süren Öymen, "Bunu görmek için merak edenler 14 Nisan'da Ankara Tandoğan Meydanı'na gelsinler. Türk halkının özlemini görsünler. Türk halkının tepkisini görsünler. Türk halkının Cumhuriyet'in değerlerini korumaya nasıl azimli olduğunu görsünler." dedi. AK Parti hükümetinin devletin Cumhurbaşkanı, yargı ve asker gibi kurumları ile kavgalı olduğunu ifade eden Öymen, "Türk halkı bir karşı devrimciyi, Atatürk'ün koltuğuna oturtmayacaktır." diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Maçka'daki binasında yapılan panele Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, eski Dış İşleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, CHP Milletvekili Onur Öymen ve Dr. Barış Doster katıldı. CHP Milletvekili Oya Araslı'nın oturum başkanlığı yaptığı panelde, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'Mitingi desteklemiyoruz' şeklindeki açıklamalarına aykırı olarak miting çağrısı yapıldı. Konuşmacılardan Özden, Türkiye'de iktidarın rejimin en büyük tehdidi olduğunu ileri sürdü. Gürel de, "Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı tehditler hiç bu kadar büyük olmamıştı. Ulus devlet tehdit altında." ifadelerini kullandı. Panelde, Osmanlı Devleti'ne ilişkin ilginç tartışmalar da yaşandı. Özden, kendisinin Osmanlılı olmadığını ifade ederken Öymen de Emniyet Teşkilatı'nın 162. yılını kutlamasına karşı çıktı. "Ben bu polisi kabul etmiyorum." diyen Öymen, Emniyet Teşkilatı'nın kuruluş kutlamalarında Osmanlı'daki kuruluş tarihinin esas alınmasına tepki gösterdi. Öymen, bu durumu mecliste gündeme getireceğini aktardı. Daha sonra dinleyicilerin sorularının cevaplandırıldığı bölüme geçildi. Kurduğu siyasi parti ile ilgili soruyu cevaplayan Özden, emekli olduktan sonra siyasi partilerden uzak kaldığını ve ADD'nin başına geçtiğini belirtti. Ardından Mümtaz Soysal ile siyası parti kurarak yola çıktıklarını ifade eden Özden, ancak ilgi görmediklerini itiraf etti. Özden, aydınların kendilerine ihanet ettiklerini iddia etti. "Solda birleşme mümkün değil." diyen Gürel de, dinleyicilerden tepki alınca görüşlerini değiştirdi. Gürel, solun en büyük partisinde birleşme olması gerektiğini bildirdi. Panelde, dinleyiciler arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan ve TEMA Başkanı Hayrettin Karaca da yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious