CHP'li Özyürek: AKP freni tutmayan kamyon gibi

CHP'li Özyürek: AKP freni tutmayan kamyon gibi.15298
  • Giriş : 01.04.2008 / 15:55:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 15:59:04

CHP'li Özyürek, AK Parti'nin özeleştiri yapmak, ders çıkarmak yerine, Erdoğan'ın, il il dolaşarak, yargıya, Cumhuriyet Başsavcısına ve kendisi gibi düşünmeyen herkese yönelik bir linç uygulamasına gittiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, bağırıp, çağırarak Anayasa Mahkemesini yıldırmanın mümkün olmadığını, görevini yapan Cumhuriyet Başsavcısına linç uygulamanın, insafla bağdaşmadığını belirterek, ''AKP, telaş içinde, kendisiyle ilgili bir davayı düşürmek üzere Anayasa Değişikliği yaparsa, bu hukuk devletine, Anayasaya aykırı olur, AKP'nin hukuki meşruiyeti tartışılır hale gelir'' dedi.

Özyürek, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ekonomideki ve siyasetteki gelişmeleri değerlendirdi.

Geçen yılki işsizlik oranının yüzde 9,9 olduğunu ifade eden Özyürek, buna, umudu kalmadığı için iş aramayanların dahil edilmesi halinde işsizliğin yüzde 17,6'ya ulaştığını savundu.

AK Parti'nin enflasyon hedefini tutturamadığını belirten Özyürek, bu yılın ocak-şubat aylarında enflasyonun yüzde 2 gerçekleştiğini, yıl sonunda bu oranın yüzde 10'un üzerinde olacağının anlaşıldığını kaydetti.

Özyürek, İMKB'nin 2008'de dolar bazında yüzde 32 gerilediğini, bu gerilemenin Arjantin, Brezilya, Rusya ve Meksika'da daha az olduğunu dile getirdi.

Uluslararası dalgalanmanın, en büyük etkisinin Türkiye'de hissedildiğini ifade eden Özyürek, AK Parti'nin, hiçbir şey yapmayarak, içerdeki bozulmayı, uluslararası dalgalanmaya yüklediğini savundu.

Özyürek, AK Parti'nin, seçimlerden bu yana hiçbir önlem almadığını, ciddi bir iş yapmadığını, bunu kendilerinin değil, sermaye çevrelerinin söylediğini belirterek, ''AKP, sadece geriye dönük yaptıklarını tekrar tekrar anlatarak vakit geçiriyor, ileriye dönük önlem almıyor, yeni bir çare düşünmüyor. Kim şikayet ederse, 'Nereden nereye geldik, oturup dünü düşünün' diye karşılık veriyorlar'' diye konuştu. Özyürek, AK Parti'nin, ekonomik sıkıntıları görmezlikten geldiğini ya da görüp, bir önlem almadığını iddia etti.

-''FRENİ TUTMAYAN KAMYON GİBİ''-

Özyürek, CHP'nin daha önce, AK Parti'nin, kendisini iktidara getiren anayasal düzeni tahrip etmemesi, Anayasanın temel ilkesi olan laikliği zorlamaması gerektiğini söylediklerini anlattı.

''AKP, her vesileyle laiklik ilkesini ortadan kaldıran, Türkiye'yi giderek laik cumhuriyetten, ılımlı İslam cumhuriyetine dönüştüren adımları atmaktan çekinmedi'' görüşünü savunan Özyürek, Başbakanın, ''Laiklik elden gidiyor diyorlar, millet istedikten sonra elbette elden gidecek'' şeklinde konuştuğunu öne sürerek, bu sözün, Başbakan ve AK Parti'ye hakim olduğunu ifade etti. Özyürek, bu nedenle her fırsatta laikliği ortadan kaldıracak adımlar atıldığını, türban düzenlemesinin bunlardan birisi olduğunu kaydetti.

Özyürek, AK Parti'nin, kapatma davasıyla karşı karşıya kaldığı andan itibaren, bütün dengesinin bozulduğunu, ''freni tutmayan bir kamyon gibi'' hızla gittiğini, herkesin, nereye çarpacağını, nasıl duracağını merakla izlediğini söyledi.

-''KİM BU DARBECİLER?''-

CHP'li Özyürek, AK Parti'nin özeleştiri yapmak, ders çıkarmak yerine, Erdoğan'ın, il il dolaşarak, yargıya, Cumhuriyet Başsavcısına ve kendisi gibi düşünmeyen herkese yönelik bir linç uygulamasına gittiğini öne sürdü. Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Haksız, insafsız şekilde yargıçları suçladı. Siyasi Partiler Kanunu ve Anayasada partilerin hangi şartlarda kapatılacağı öngörülmüşken, bu konuda görevini yapan Cumhuriyet Başsavcısını suçlamak, linç uygulamak, insafla bağdaşmamaktadır. AKP, bunu yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.

Sürekli darbe edebiyatı yapılıyor. Kim bu darbeciler? Türkiye'de darbeye teşebbüs suçtur. Sayın Başbakanın bütün güvenlik güçleri elindedir. Bu kişileri yakalayıp, emniyete teslim etmeliler. Bula bula bir Ergenekon davası buldular, İlhan Selçuk'u, 12 Mart şartlarını aratmayan bir yöntemle gözaltına aldılar. 9 aydır ortada bir iddianame yoktur. Ama AKP'ye yakın medyada, bu dosyada neler olabileceğinin bilgilerini edinebiliyoruz.''

-''BİZ İDDİANAMEDE ÖNGÖRÜLEN PARTİ DEĞİLİZ, SAVUNMASI''-

Anayasa Mahkemesinin, kapatılma davasına ilişkin iddianameleri kabul etmesinin ''son derece rutin bir işlem'' olduğunu ifade eden Özyürek, ''Bir Cumhuriyet Başsavcılığı düşünün ki usulüne uygun bir dava açamamış olsun'' dedi.

Özyürek, başta AK Parti olmak üzere, herkesin yapması gerekenin; sükunet ve saygıyla yargının işlemesini kolaylaştırmak, sağlamak olduğunu vurgulayarak, şu görüşleri dile getirdi:

''Bağırarak, çağırarak, tehditle linç uygulayarak, Anayasa Mahkemesini yıldırmak, korkutmak mümkün değildir. AKP, bu telaş içinde, kendisiyle ilgili bir davayı düşürmek üzere, kendi çoğunluğuna dayanarak, bir Anayasa Değişikliği yaparsa, bu hukuk devletine, Anayasanın 138. maddesine aykırı olur ve toplumda büyük tartışmaları getirir. AKP'nin hukuki meşruiyeti tartışılır hale gelir. Umarım ve dilerim, AKP bu yola gitmez, kendisiyle ilgili davayı değiştirmek üzere Anayasa Değişikliği yapmaz. Yaparsa, Anayasa Mahkemesinden döner. Yapılması gereken, sağduyunun hakim olması, olup bitenleri soğukkanlılıkla karşılamasıdır. AKP'nin bütün enerjisini, çabasını, 'biz iddianamede öngörülen bir parti değiliz' şeklinde savunmasını yapmaya vermelidir.

AKP'nin, Başbakanın çevresinde sürekli onu tahrik eden yakınları var. Bazı köşe yazarları sürekli Başbakanı dolduruyorlar, 'Siz Menderes, Erbakan gibi değilsiniz, siz yıkar geçersiniz' diyorlar. Bu söylemlerin kimseye faydası yok. Şimdi sükunet, sağduyu zamanı, herkesin aklını başına alıp, hukuk sürecini sağlıklı işlemesini sağlama zamanı.''

''AKP, İSLAM CUMHURİYETİ KURARIM' ANLAYIŞINDA"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, ''AKP, 'nasıl olur da bu anayasal düzeni tahrip ederim, yerine İslam cumhuriyeti kurarım' anlayışında olduğu için sürekli anayasal düzeni tahrip ediyor, o nedenle böylesi bir davaya muhatap oluyor'' dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugünkü grup konuşmasında CHP'nin ''laikliği cephe hattı'' olarak gördüğüne ilişkin sözlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Sayın Bahçeli, demek ki CHP'yi yeni yeni anlamaya başlıyor. Sayın Bahçeli'ye, Anayasanın değiştirilemez maddelerini yeniden okumasını salık veririm. Eğer o maddeleri değiştirme yönünde bir düşüncesi varsa, bu düşüncesini de açıklıkla beyan etmesini isteriz'' diye konuştu.

Cemil Çiçek'in hafta sonu yaptığı konuşmasına ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, Çiçek'in, ''ilginç bir siyaset adamı'' olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçmişte çok parti değiştiren bir milletvekilimize medya 'Fırıldak Kubi' ismini takmıştı. Sanıyorum günümüzde bu isim en çok Sayın Cemil Çiçek'e yakışıyor. Bugüne kadar Parlamentoda bu kadar siyasal parti değiştiren tek kişi herhalde.

Sayın Çiçek'in bir başka özelliği daha var: İlginç bir çekirge figürü çiziyor. Gittiği her parti kapatılıyor ama her ne hikmetse Sayın Çiçek, siyasette, Parlamentoda yerini koruyor. Sanıyorum, bu yapı sorgulanmak üzereyken, bunun psikolojik baskısını Sayın Çiçek üzerinde hissetti. Bu psikolojik baskıyı atmak, AKP'lilere 'ben de sizin yanınızdayım' demek için, kendince bir muhalefet stratejisi belirledi. Doğru dürüst bir eleştiri yapmaya kalksa böyle bir şey yok elinde. O zaman ne yapması lazım? Çirkin bir üslubu kullanarak, anamuhalefet partisi liderine saldırmak. Siyasette bu kadar deneyimi olan bir kişinin, bu üslubu kullanmasını son derece yakışıksız buluyorum. Sayın Çiçek'e önerim var: O konuşma metnini aynanın karşısına geçip okusun, bitirdikten sonra da kendi yüzüne baksın. Yüzünün aldığı şekli de vicdanın terazisine vursun. Sanıyorum Çiçek, ne demek istediğini o zaman daha iyi anlayacaktır.''

-''LAİKLİĞİ POLİTİK ARAÇ OLARAK KULLANMIYORUZ''-

Özyürek de aynı yöndeki sorular üzerine, partisinin, laikliğin ödünsüz savunucusu olduğunu belirtti. Laikliği politik araç olarak kullanmadıklarını, bunu, anayasanın ve toplumun temeli olduğu için savunduklarını ifade eden Özyürek, ''Biz de isteriz ki laiklik bütünüyle yerleşsin, kimse laiklik karşıtı eylemlerde olmasın, insanların yaşam tarzına müdahale edilmesin, kırmızı çizgilerle 'burada içki içilir, burada içilmez' diyerek insanların yaşamlarına müdahale edilmesin. Toplum, uygar, demokrat, özgür şekilde yaşasın, biz laikliği o zaman gündeme getirmeyiz'' diye konuştu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in ''AK Parti'nin kapatılmasından nemalanmak isteyenler var'' sözlerine Özyürek, CHP'nin, bir partinin kapatılmasını istemeyeceği karşılığını verdi. Özyürek, bunu, ''demokrasinin tökezlemesi'' olarak gördüklerini, iktidar partisinin bu noktaya gelmesinden büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, AB ve başka ülkelerden, ''Bir iktidar partisi kapatılır mı? Gelişmiş ülkelerde bu yok'' şeklinde mesajlar geldiğini söyledi. Özyürek, şöyle devam etti:

''Hiçbir ülkede, bir iktidar partisi, kendisini iktidara getiren anayasal düzeni tahrip ederek, zorlayarak icraat yapmaz. Ama AKP, baştan beri Milli Görüş geleneğinden aldığı hedeflerle, 'nasıl olur da bu anayasal düzeni tahrip ederim yerine bir İslam cumhuriyeti kurarım' anlayışında olduğu için sürekli anayasal düzeni tahrip ediyor, o nedenle de böylesi bir davaya muhatap oluyor.''

-''KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ VAR''-

Bir başka soruyu yanıtlarken Özyürek, laiklik konusunda geri adım atmalarının söz konusu olamayacağını vurgulayarak, CHP'nin kırmızı çizgileri bulunduğunu söyledi. Özyürek, bu kırmızı çizgilerin dışında, herkesle görüşüp, anlaşacaklarını vurgulayarak, ''Ama bize laiklikten, hukuk devletinden ödün vermemizi isterlerse, bunlardan taviz vermemiz mümkün değildir'' diye konuştu.

Özyürek, kavganın, AK Parti ile anayasal düzen, hukuk ve üniversiteler arasında olduğunu savunarak, AK Parti'nin bu noktalarda özeleştiri yapıp, sağlıklı adımlar atması halinde, gerilimin kendiliğinden düşeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious