CHP'li Özyürek'ten Ak Parti'ye tepki

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, AK Parti'nin 4 yıllık ekonomi politikasını değerlendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği "AKP'nin 4 Yılı Ekonomi Nereden Nereye" konulu basın toplantısında, AK Parti'nin ekonomi politikasını eleştiren Özyürek, "AKP ekonomide varlık yaratmak, ekonominin yatırım ve istihdamla önünü açmak yerine ülkeyi büyük bir borç ve yükümlülük altına sokmuş, yüksek büyümeyi yüksek issizlikle başarımış, yoksulluğu yüksek yapısal bir soruna dönüştümüş ve sosyo-ekonomik riskleri artırmıştır" dedi.

Hükümetin kişi başına gelir artışının yüzde 100 arttığı görüşünün 'aldatmaca' olduğunu öne süren Özyürek, kişi başına gelir artışının yüzde 24.5 olduğunu savundu. Ülkenin AKP yönetiminde her geçen gün daha çok borçlandığını ifade eden Özyürek, Eylül sonu itibarıyla ülkenin kamu iç ve dış, özel sektör dış borçları toplamı 360 milyar doları aştığını kaydetti. Hükümetin cari işlemler açığına ilişkin hedeflerinde yüksek oranlı revizyonlar yaptığını belirten Özyürek, 2003-2007 döneminde cari işlemler açığı 110 milyar doları, dış ticaret açığının ise 205 milyar doları aştığını bildirdi.

Yönetimi 'ithalat şampiyonu' olarak niteleyen Özyürek, değerlendirmesini "AKP iktidarının 4 yılında, jizlenen ekonomi politikası sonucu fakirleşen, sahip olduğu çağdaş ve özgür yaşam hakkı tehdit edilen, teröre, kapkaça sürekli kurban veren halkımız, erken veya zamanında yapılacak seçimde bu iktidardan kurtulacaktır" sözleriyle bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious