CHP'li Rasim Çakır, Erdoğan'a intihar etmesini önerdi

CHP'li Rasim Çakır, Erdoğan'a intihar etmesini önerdi.21583
  • Giriş : 09.04.2008 / 20:42:00

Başbakan Erdoğan'ın 'Ben de benzin almak için rüşvet verdim' sözleri Meclis'te tartışmalara neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan’ın ‘’Ben de benzin almak için rüşvet verdim’’ sözü Meclis te büyük tartışmaya yol açtı. CHP Edirne milletvekili Rasim Çakır ‘’Başka ülkede olsa bunu söyleyen bir kişi istifa, hatta intihar eder.

Örnekleri de var ’’ dedi. CHP’li Kılıçdaroğlu’nun ‘’Rüşvet veren bir kişi, rüşvet almaya da açıktır’’ sözü de tartışmalara yol açtı.

TBMM Genel Kurulunda, Sosyal güvenlik yasa tasarısı ele alınırken ‘’Rüşvet’’ tartışması çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’Deniz Baykal’ın bakanlığı döneminde akaryakıt rüşvetle alınabiliyordu. Ben de, benzin alabilmek için rüşvet verdim’’ sözü, Meclis te büyük tartışmaya yol açtı.

CHP Edirne milletvekili Rasim Çakır, ‘’Başka ülkede olsa, bunu söyleyen bir kişi istifa eder, hatta intihar eder’’ dedi. CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘’Rüşvet veren bir kişi, rüşvet almaya da açıktır’’ sözü de tartışmalara yol açtı.Görüşmeler sırasında söz alan CHP’li Çakır, Başbakanın geçen hafta sonu söylediği ‘’Ben de benzin alabilmek için rüşvet verdim ‘’ sözünü hatırlattı ve ‘’ Bu söz AKP’nin kapatılmasına ilişkin davadan bile daha önemlidir. Başbakan rüşvet verdiğini itiraf ediyor. Ertesi gün basına baktım, bu haber 8 sütün manşet olmalıydı ama hiçbir gazetede göremedim. Bu ülke nereye gidiyor, biz buraya kadar mı düştük. Niye tepki yok? Başka ülkede bir kişi bunu söylese, tepkilerden dolayı istifa eder, hatta intihar eder. Bunun örnekleri de var ’’ dedi. Bu sözler üzerine AKP’liler sıra kapaklarına vururken, birleşimi yöneten AKP’li Başkanvekili Cenap Gülpınar, CHP’li Çakır’ın mikrofonunu kapattı ve sözünü kesti. Çakır’ın itirazı üzerine de "Süreniz doldu yalan mı söylüyorum’’ dedi.

HADİS’Lİ GÖNDERME

Daha sonra sataşma gerekçesiyle kürsüye gelen AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP’li Çakır’ın sözlerini ‘’Talihsizlik’’ olarak niteledi ve şöyle dedi:
‘’ Gerçek dışıdır, haksız ithamdır. Meclis’in itibarına da yakışmamaktadır. Başbakanımız o konuşmasında bizden önceki dönemdeki sistemi anlattı. Ülkede işlerin nasıl yozlaştığını anlattı. Bu memleketi o hale kim getirmişti? Rüşvetten siz ne anlıyorsunuz? Kuyruklar vardı millet temel ihtiyaçlarını rüşvetsiz alamıyordu. Mecburen rüşvet veriyordu, siz asıl bunu kınayın’’

Canikli’nin sözlerine itiraz eden CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da söz istedi ve kürsüye gelerek, ‘’ Bir hadis-i şerif’te (Rüşvet almak da vermek de haramdır) der. Bu ülkede bir Başbakan rüşvet verdiğini itiraf ediyorsa, o kişi rüşvet almaya da açıktır. Siz rüşvet verenleri omuzlarınızda taşımayın’’ dedi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious