CHP'li Sav mahkemeden kaçtı!

CHP'li Sav mahkemeden kaçtı!.10635
  • Giriş : 16.04.2009 / 13:33:00

CHP'li Sav, telekulak iddialarıyla ortalığı karıştırmıştı. Fakat iş mahkeme düşünce köşe bucak kaçmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Merkez Valisi Ali Serindağ ile yaptığı görüşmeyi dinlendikleri iddiasıyla Anadolu'da Vakit Gazetesi muhabiri ile gazetenin Ankara Temsilcisi hakkında açtığı davada, mahkemeye yine gelmedi. CHP'li Sav, mahkemeye gelmemesinin nedenini ise "İş yoğunluğu" olarak gösterdi.

Sav ile Merkez Valisi Ali Serindağ arasındaki konuşma 26 Mayıs 2008'de Vakit Gazetesinde "Sanki CHP valisi' başlığıyla yayınlanmıştı. Haber üzerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Genel Sekreterimiz devletin emniyet güçleri tarafından dinlendi." suçlamasını yöneltmişti.

Bunun üzerine AK Partili Hakkı Köylü'nün başkanlığını yaptığı Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. İncelemelerini tamamlayan komisyonun 35 sayfalık taslak raporunda, soruşturmalarda Önder Sav'ın telefonunu açık bırakması nedeniyle dinlendiği, bilirkişi raporunda Sav'a ait cep telefonunda kullanılan işletim programının eski olması sebebiyle mesaj atarak bir program kurulmasının veya virüs bulaştırılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ayrıca konuya ilişkin değişik kurumların hazırladığı 5 ayrı raporda da Sav'ın dinlenmediği aksine telefonunu açık bıraktığı görüşüne yer verildi.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav ise görüşmeyi haberleştiren Anadolu'da Vakit Gazetesi muhabiri ile gazetenin Ankara Temsilcisi hakkında "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek ve basın yoluyla ifşa etmek" suçundan cezalandırılmaları istemiyle dava açtı.

2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugün üçüncü duruşması yapıldı. Duruşmaya davayı açan CHP Genel Sekreteri Önder Sav yine katılmadı. Sav'ın vekili avukat İlsu Çatak, "Müvekkilim ana muhalefet partisi genel sekreteridir. İşleri çok yoğundur. Bu nedenle CMK 235. maddesi gereğince dinlenmesinden vazgeçilmesine, hazırlıktaki ifadesiyle yetinilmesine karar verilmesini talep ediyoruz." dedi.

Hazırlıktaki beyanına eklenecek bir hususun bulunmadığını dile getiren Çatak, ayrıca yeniden bilirkişi incelemesini talep ederek uygun görülmemesi halinde CMK'nın 67. maddesi gereğince kendi bilirkişilerini gelecek duruşmada hazır edeceklerini kaydetti.

Sanıkların vekili avukat Hacı Ali Özhan ise "Rıza unsuru suçun asıl unsurlarındandır. Bu nedenle Önder Sav'a bu konuda soracağımız konular olacaktır. Önder Sav'ın dinlenmesini talep ediyoruz. Sav, ifadeden kaçınmaktadır." diye konuştu.

Mahkeme heyeti duruşmayı 25 Haziran 2009 tarihine erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*