CHP'li Selvi: Başbakan özür dilemeli

CHP'li Selvi: Başbakan özür dilemeli.11411
  • Giriş : 24.04.2008 / 15:21:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, “Ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar” şeklindeki sözleriyle yeni bir gerginliğe neden olan Başbakan Erdoğan’ı halktan özür dilemeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selvi yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın işçi bayramı ve resmi tatil olması konusunda TBMM’nin içinde ve dışında tam bir mutabakat olmasına rağmen, AKP Hükümeti’nin 1 Mayıs’ı resmi tatil ilan etmemesinin tam bir hayal kırıklığı yarattığını vurguladı. Başbakan Erdoğan’ın, “Ayakların başları yönettiği bir yerde kıyamet kopar” şeklindeki sözlerinin ise demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini ifade eden Selvi, şunları kaydetti:

“Ağır hakaret içeren sözleri yeni bir gerginliğe neden olmuştur. 1 Mayıs’ın resmi tatil olarak kutlanması için Hükümetin elini kolunu bağlayan hiçbir engel yoktur.Ana muhalefet partisi olarak destekleyeceğimizi net ve açık bir biçimde kamuoyuna açıkladık. Diğer siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin neredeyse tamamı tarafından da istendiği alenen bilinmektedir. Böylesine geniş bir mutabakatın sağlandığı bir ortamda, 1 Mayıs’ın tatil edilmemesinin nedeni olarak ileri sürülen ‘Dünyanın her tarafında tatil değil’ ‘Bir günün tatil olmasının maliyeti 2 trilyon YTL’ gibi gerekçeler hem gerçekçi değil, hem de samimiyetten uzaktır.”

“İLLA AB’NİN İMF’NİN TALİMATI MI GEREKİYOR”

Selvi, 1 Mayıs’ın, ekonomisi ve demokrasisi en az gelişmiş ülkeler dahil 135 ülkede resmi tatil olarak kutlandığına dikkat çekerek, “AB’nin, IMF’nin ülkemiz için en önemli ve kritik konularda bile her isteğini anında harfiyen yerine getirmekte hassas davranan hükümet, 1 Mayıs konusunda nedense aynı hassasiyeti göstermemektedir. 1 Mayıs’ın resmi tatil olması için bu kadar mutabakat, bu kadar destek yetmiyor mu? İlla da AB’nin, IMF’nin talimatı mı gerekiyor?” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın gerginlik ve çatışma yaratacak bu tutumunu derhal düzeltmesi ve halktan özür dilemesi gerektiğini kaydeden Selvi, “Emek örgütlerinin 1 Mayıs kutlamalarını Taksim meydanında yapma taleplerine karşı sürdürdüğü anlamsız ve yersiz inadından da vazgeçmelidir. Aksi takdirde yaşanacak en küçük bir olumsuzluğun nedeni de sorumlusu da doğrudan Başbakan ve AKP Hükümeti olacaktır” dedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious