CHP'li Selvi: Türkiye'de türban sorunu yok!

CHP'li Selvi: Türkiye'de türban sorunu yok!.11411
  • Giriş : 28.01.2008 / 17:30:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Türkiye'de türban veya başörtüsü sorunun bulunmadığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selvi, partisinin Mersin İl Teşkilatını ziyaret ederek, yeni yönetime başarılar diledi. Selvi, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

Ekonomiden sosyal hayata, sağlıktan emekliliğe kadar birçok alanda yapılan değişiklikleri değerlendiren ve bunları ''başarısızlık'' olarak nitelendiren Selvi, ''Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı var. Neyse ki Türkiye'de Atatürk'ün kurduğu CHP var'' dedi.

Gerçeği yansıtmayan konularla gündemin değiştirilmeye çalışıldığını ileri süren Selvi, türban tartışmalarına da değinerek, şunları söyledi:

''Bir kafa karışıklığı ve kavram kargaşası yaratılarak, asıl ilgilenilmesi gerekenlerle ilgilenilmeyip, ilgi başka bir yöne kaydırılmaya çalışılıyor. Bunun yerine insanlarımızı birbirine düşürecek konuları ortaya atıp, ilgiyi dağıtan bir yönetimle karşı karşıyayız. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde de türban tartışmaları gündeme getiriliyor. Türban tartışmaları ile ilgili olarak ilk önce türban ile başörtüsünün birbirinden ayrılması gerekir. Bunları aynı kefeye koymak haksızlıktır. Çünkü bin 500 yıldan beri İslamın örtüsü bellidir. Türkiye'de de bellidir. Ama 20-25 yıldır türban, sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da İspanya'da söylediği gibi üniforma olarak kullanılmaktadır. AK Partinin bir ideolojisi olarak kullanılmaktadır. Yurttaşların sorunlarını örtmek için kullanılmaktadır. Bu inanç ve din istismarının en açık örneğidir ve hem ayıp hem de günahtır. Aslında Türkiye'de türban veya başörtüsü sorunu yok. Ama günümüzde sorunları bastırmak için kullanılan bir araç haline geldi.''

Türkiye'nin iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, halen iyi yönetilmesi ve yağmalamadan kurtarılması halinde güzel yarınlara hızlı adımlarla ilerleme fırsatına sahip. Ülkemiz, istenilen çağdaş, hukuk, laik ve demokrat bir devlet olabilir. Umudumuz kesinlikle kırılmamalı. Hükümetin tüm yaptıkları ortaya döküldükten sonra CHP ile birlikte Türkiye çağın en önemli ülkeleri arasında yer alacak.''

Ziyaret, daha sonra basına kapalı olarak sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious