CHP'li Sevigen tazminat ödeyecek

CHP'li Sevigen tazminat ödeyecek.11519
  • Giriş : 29.02.2008 / 18:09:00

Sarıyer Derbent Mahallesindeki olaylı yıkım sırasında İlçe Emniyet Müdürü Metin Aşık'a ''hakaret ettiği'' iddiasıyla yargılanan CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, tazminat ödemeye mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarıyer 1. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmada, tarafları avukatları temsil etti.

Duruşmada, hakim, olaylarla ilgili çözümü yapılan ve polis kamerasınca çekilen görüntülerin açılamadığı için izlenemediğini tutanağa geçirdi. Duruşmada, ayrıca geçen celsede dinlenen tanıkların ifadeleri okunarak, bu konuda taraf avukatlarının görüşü soruldu.

Davalı Sevigen'in avukatı Raziye Balcı, eski savunmalarını tekrar ettiğini ve aleyhte olan tanık anlatımlarını kabul etmediğini belirterek, davanın reddini istedi.

Davacı Aşık'ın avukatı Funda Bacınoğlu da aleyhte olan tanık anlatımlarına katılmadığını ifade ederek, davanın, kendi talepleri yönünde karara bağlanmasını talep etti.

Kararını açıklayan hakim, Sevigen'i 3 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Bu miktarın, olay tarihinden itibaren yasal faiziyle davalıdan alınarak davacıya verilmesi kararlaştırıldı.

-DAVA DİLEKÇESİ-

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Metin Aşık'ın avukatı Funda Bacınoğlu'nun hazırladığı dava dilekçesinde, 17 Mart 2006'da Derbent Güzelleştirme ve Dayanışma Derneğinde, Sarıyer Belediye Başkanlığının ''Sarıyer Derbent Mahallesi 386 ada, 2 parsel sayılı yerde bulunan bina ve işgallerin yıkımı yapılarak tahliye edilmesi'' kararını protesto amacıyla basın açıklaması yapılacağı yönünde haber alındığı ve bunun üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin belirtilen adrese gittikleri ifade ediliyordu.

Aşık'ın, Derbent kavşağının yürüyüşe katılanlarca tamamen kapatılmış olduğunu görerek, Mehmet Sevigen ile görüştüğü anlatılan dilekçede, Aşık'ın Sevigen'e, durumun 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına aykırılık oluşturduğunu ve suç işlendiğini ifade ettiği belirtiliyordu. Dilekçede, Sevigen'in, ''görevini yapmaya çalışan Aşık'ı aşağılamaya devam ettiği ve açıkça hakaret ettiği'' öne sürülüyordu.

Aşık'ın şikayeti üzerine 14 Haziran 2006'da Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekenin, yargılama yapılabilmesi için ''yasama dokunulmazlığının kaldırılması'' talebiyle TBMM Başkanlığına gönderildiği belirtilen dilekçede, 30 bin YTL manevi tazminatın Sevigen'den tahsiline karar verilmesi isteniyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious