CHP'li Sevigen'den şok iddialar

CHP'li Sevigen'den şok iddialar.13911
  • Giriş : 04.07.2009 / 21:28:00

Gölbaşı'nda 5 polis köpeğinin otomobilde unutulup sıcaktan ve havasızlıktan ölmesi Meclis'e taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu. Sevigen önergede sorduğu bir soruyla ilginç bir iddiayı da gündeme getirmiş oldu. Önergede Sevigen, 'Köpekler öldüğü gün bir operasyona mı gidilecekti? Operasyonun engellenmesi için mi bu hayvanlar öldü?' diye bir soru yöneltti.

İNCELEME İSTEDİ

'Polisin araç kapılarını kilitleyerek telef olmalarına sebep olduğu 5 bomba arama köpeği sayısız operasyonlarda kahramanlıklar yapmışlar, birçok operasyonu başarı ile sonuçlandırmışlardı'' ifadesini kullanan Sevigen, köpeklerin telef olmasının, tarif edilemeyecek kadar ciddi bir sorumsuzluk örneği olduğunu bildirdi. CHP'li Sevigen, önergesinde şu soruları yöneltti:

- Arabada kilitli kaldıkları için sıcak ve havasızlık nedeniyle köpeklerin telef olmasına yol açanlar hakkında inceleme başlatılmış mıdır?
- Köpeklerin eğitiminden kimler sorumludur?
- Sorumlu olan polisler gerekli eğitimi almışlar mıdır?
- Operasyonlarda insandan daha faydalı olduğu bilinen bu köpeklerin cinsleri ve adları nelerdir?
- Telef olan köpekler ile kaç operasyona gidilmiştir?
- Köpeklerin öldüğü gün bir operasyona mı gidilecekti?
- Operasyonun engellenmesi için mi bu hayvanlar öldü?

ATIK DİYE YAKILDILAR

Köpek Eğitim Merkezine hatırlatma eğitimi için çağrılan ve taşındıkları kapalı kasa kamyonette telef olan 6 dedektör köpekten ikisinin ölüsünün, otopsilerinin tamamlanmasının ardından yakıldığı öğrenildi. Olayın ardından, Alman Kurdu ve Labrador cinsi iki köpek, otopsi yapılmak üzere Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderildi. Patoloji bölümünde otopsileri tamamlanan iki köpeğin aşırı sıcak sonucu öldükleri tespit edildi. Otopsileri tamamlanan iki köpeğin ölüsü, biyolojik atık torbalarına konularak fırında yakıldı. Patoloji bölümü yetkilileri, köpeklerin tüy ve deri altındaki yağları nedeniyle aşırı sıcaklara karşı hassasiyetleri olduğunu belirtti.

MASKE ÖLMEDİ YAŞIYOR

Köpek Eğitim Merkezi'nde, araç içerisinde öldüğü zannedilen polis köpeği Maske'nin ölmediği açıklandı. Emniyet yetkilileri, ölen 5 köpekle ilgili açıklama yaptı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde otopsi yapılan köpeklerin 'havasız' kaldıkları için öldükleri ifade edildi.
Olayın, minibüsün fanında geçici süreyle meydana gelen teknik bir arızadan kaynaklanmış olabileceğinin sandıldığı da açıklandı. Köpeklerin yaklaşık yarım saat içinde öldüğünün belirlendiği ifade edildi. Ölen köpeklerden 3'ünün 7 yaşından büyük olduğu vebu yaşta köpeklerin görev süresini dolduğu da söylendi. Emniyet köpeklerin tamamının 'hibe' olduğunu, yüksek miktarlarda para ödenerek alınmadıklarını bildirdi. Sıhhiye Çok Katlı Otopark'ta, geçen yıl 500 kilogram patlayıcı yüklenen minibüsü bulan 'Maske' isimli köpeğin o sırada araçta olmadığı ve iddia edildiği gibi ölmediği de açıklandı.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*