CHP'li Soysal'dan Topbaş iddiaları

CHP'li Soysal'dan Topbaş iddiaları.11614
  • Giriş : 04.02.2009 / 13:37:00

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Soysal, Topbaş ve İstanbul Güngören Belediyesi'ne yönelik iddialarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Sarıyer'de 45 metrekarelik bir alanın "basit bir onarımla" 150 metrekareye dönüştürülmesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın oğluna olağanüstü ayrıcalık tanıdığını savunarak, "Topbaş'ın, oğlunun sahibi olduğu Saray Muhallebicilerine sağladığı tek ayrıcalık bu değil. Devasa alışveriş merkezlerinin kaçında Topbaş'ın muhallebi dükkanı ve oğlunun seyyar mısır büfesi var?" diye sordu.
TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Soysal, Topbaş ve İstanbul Güngören Belediyesi'ne yönelik iddialarda bulundu.

Soysal, bu alanın inşaat faaliyetlerine Haziran 2OO8'de başlanıldığını ancak ruhsat için 2 ay sonra dilekçe verildiğini söyledi. Bu dilekçe üzerine 90 gün süreyle basit onarım ruhsatı verildiğini, dilekçe üzerine ruhsatın veriliş tarihi yazılmadığı için 90 günlük sürenin ne zaman başladığının belli olmadığını ifade eden Soysal, "Bunun anlamı şu; yeni ilave inşaat yapılması yasak olan parselde, Topbaş'ın oğlu olunca inşaat yapılabiliyor" diye konuştu.

Soysal, bu alanın özel yasayla korunduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bırakın çivi çakmayı burada basit bir tamirat izni için bile aylarca beklenir. Topbaş, burada yasaları çiğnemiş, oğluna açık bir ayrıcalık sağlamıştır"

CHP'li Soysal, İstanbul Güngören Belediyesi'ne yönelik de iddialarda bulundu.

Soysal, Güngören Belediyesi'nin, Maliye Bakanlığınca "yanlış yaptığı" belirlenen mükelleflerden alışveriş yaparak, açıkça suç işlediğini savundu. Çetin Soysal, belediyenin şirketi olan Alt Yapı İnşaat Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin, alım yaptığı firmaların, bu suçu işlediğini ifade etti.

Bu şirketin; bakanlığın alım yapılması suç olarak tespit edilen firmalardan 1 milyon 347 bin 331 TL'lik alım yaptığını ileri süren Soysal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu firmalardan alışveriş yapan mükellefleri Maliye suça ortak sayar ve alınan faturaları dikkate almaz. Bu firmanın, sahte fatura kullandığı anlamına gelir. Alt Yapı İnşaat A.Ş sadece Güngören Belediyesi'ne iş yapmakta olup 2004-2008 yılları arasında toplam 11 milyon 521 bin 505 TL'lik fatura düzenlemiştir. Güngören Belediyesi, ayrıca Maliye tarafından alışverişin yapılmaması konusunda mükellefleri uyardığı şirketlerle 5 yılda yaklaşık 30 milyon TL'lik alım gerçekleştirmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*