CHP'li vekil, darbeci subaylara iade-i itibar istedi

CHP'li vekil, darbeci subaylara iade-i itibar istedi.14058
  • Giriş : 07.03.2008 / 11:14:00

CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, darbeci subaylara iade-i itibar niteliğinde bir kanun teklifi hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni Şafak'ın haberine göre Baratalı, 12 Mart 1971 muhtırası sonrası TSK'dan atılan subaylara 'kıdemli albay emeklisi maaşı' alma hakkı tanınması için kanun teklifi hazırladı.

Teklif, Ali Kırca, Eşref Erdem, Atilla Özsever gibi isimlere albay rütbesinden emekli maaşı bağlanmasını öngörüyor. Baratalı, İzmir Hava Lisesi'nde öğrenciyken hukuk okumak için askeri okulu bırakmıştı.

CHP İzmir Milletvekili Baratalı tarafından verilen kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na eklenerek kabul edilirse, 12 Mart sonrası ordudan atılan subay ve askeri memurlar terfi ederek, 'albay' rütbesinde emekli olma hakkına kavuşacak. İade-i itibar niteliğindeki yasal düzenleme bu şekilde yapıldığında, gazeteci Ali Kırca 'albay' rütbesinden emekli maaşı almaya hak kazanacak. Ayrıca CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Atilla Özsever, Ömer Laçiner, Sarp Kuray, Ömer Gürcan gibi yaklaşık 300 kişi, söz konusu düzenleme gerçekleştiğinde 'albay' rütbesi elde edecek.

'SÖYLEYECEK YENİ BİR SÖZÜM YOK'

Ali Kırca ise sekreteri aracılığıyla verdiği bilgide, "Bu konuya ekleyecek yeni bir sözüm yok." dedi. Teklifin sahibi CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ise bu teklifi geçen dönem verdiğini, görüşülemediği için kadük olduğunu ve bu dönem teklifi yenilediğini belirtti. Teklifin, Sosyal Güvenlik Yasası'na eklenmesini beklediğini kaydeden Baratalı, konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay nezdinde bir sorun çıkmayacağını umduğunu söyledi.

Biz artık hür generaliz

12 Mart'ta ordutan atılan subaylardan Ömer Gürcan, "Bizler artık hür generaliz, albaylıkta işimiz yok. Bu yapılanlar, yaşanılan mağduriyeti hafifletmez." diye konuştu. Sarp Kuray ise "O dönemde yapılan şeylerle Türkiye'nin geleceği yok edildi. Ortada düşünülmesi gereken çok şey var. Ama bizim isteğimiz şey albaylık filan değil, yaşanılanların bir daha yaşanmaması ve bu durumun düzeltilmesidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious