CHP'li vekil AKP'liye cevap verdi

CHP'li vekil AKP'liye cevap verdi.16357
  • Giriş : 28.02.2009 / 22:28:00

AKP'li Halide İncekara'nın sözlerine CHP Milletvekili Baytok soruyla karşılık verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara Bakanlıkları, valileri, Talim Terbiye Kurulu üyelerini, eş durumundan tayinleri eleştirdi. İncekara'ya ilk tepki CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'tan geldi. Baytok, "Eleştirdikleri üyeleri oraya kim atadı?" diye sordu.

Meclis Genel Kurulu'nda bürokratları eleştiren AKP Milletvekili Halide İncekara valilerin "yavaş çalışması"ndan şikayet etti. Valiliklere bir şeyler sorunca, “Bir dakika, ilgili il müdürünü çağırayım” denildiğini anımsatan İncekara, “Vali eğer bilgisini il müdürlerinin kafasında taşıyarak çözmeye kalkışırsa, bunu çözemez” eleştirisini getirdi. İncekara, Talim Terbiye Kurulu üyelerini de şöyle eleştirdi:

“Kaç hükümet eskitirler, ama, hep orada otururlar. Eminim, dünyada da gezmedikleri yer kalmadı. Ama, Talim Terbiye'deki o arkadaşlarıma, o onayladıkları, tasdikledikleri müfredata... Allahaşkına, Kars'ı, Ardahan'ı, Hakkâri'yi, Erzurum'u gezin...”

BAYTOK: ONLARI KİM ATADI?

İncekara'nın bu sözlerine ilk tepki muhalefet cephesinden geldi. CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, İncekara'nın tutumunu eleştirdi. Baytok, "İncekara'nın tutumu şaka gibi. Her türlü icraatin sorumlusu iktidardır. Sayın İncekara bunu unutuyor galiba" dedi.

Halide İncekara'nın, "zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkmaya çalıştığı"nı söyleyen Baytok, sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP tam yedi senedir iktidarda. Sayın İncekara'nın şikayet ettiği, yavaş çalıştığını söylediği Talim Terbiye Kurulu üyeleri kendi iktidarları döneminde atandı. AKP göreve gelir gelmez Talim Terbiye Kurulu üyelerinin tamamını görevden aldı. Bütün tayinleri kendileri yaptı. Şimdi kendi atadıkları bürokratlardan şikayet ediyorlar. Bu kötü bir şaka gibi..."

'İSTEDİKLERİNİ YAPTIRAMADIYSA...'

Halide İncekara'nın Meclis kürsüsünden kendi atadıkları bürokratları şikayet etmesini "ilgiyle izledikleri"ni de belirten Baytok, şu ifadeyi kullandı: "Belli ki sayın milletvekilinin bürokratlardan bir talebi oldu. Yerine getirilmeyince de Meclis'te ağlaşmaya başladı. Biz yıllardan bu yana söylüyoruz. Atamalarda partizanlık yerine liyakatı esas tutalım diye. Şimdi AKP öyle bir noktaya geldi ki bürokratlardan şikayetçi olmaya başladı. Biz yıllardan beri ne diyoruz: Valiler, bürokratlar AKP'li de olmasın, CHP'li de... AKP ise bunun tam tersini yapıyor. Her yere kendi kadrosunu atamaya çalışıyor. Sonra da Meclis'te ağlaşıyorlar. Bunu bir de (muhalefet) diye lanse ediyorlar. Bunun adı olsa olsa sorumlu sorumsuzların çaresizliğidir."

'TOPBAŞ İSTANBUL'A DEĞER Mİ BİÇİYOR?'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın açıklamalarını da eleştiren Nesrin Baytok, "Sayın Topbaş, (borçlarımızı ödemek için İSPARK'ı satsak yeter) diyor. Kaldırımları işgal ederek otopark yapan zihniyet çareyi şimdi de hiçbir yasal dayanağı olmayan İSPARK'ı satarak borç ödemekte arıyor. İSPARK dediğiniz nedir ki? Kaldırımı kiraya vermektir. Kamunun alanını kişiye özel kullanıma sokmaktır. Bu uygulama dünyanın sneresinde var. Sayın Topbaş, İSPARK'ı satıp borç ödemekten bahsediyor. Acaba böyle yaparak İstanbul'a bir değer mi biçiyorlar?"

GERÇEKGÜNDEM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*