CHP'li vekil basın toplantısında masaya tezek koydu

CHP'li vekil basın toplantısında masaya tezek koydu.15389
  • Giriş : 09.04.2008 / 02:00:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 08:10:36

Bugün TBMM çok ilginç bir basın toplantısına ev sahipliği yaptı.Toplantıyı ilginç kılan ise bakın neydi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Onur Öymen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yönelik 12 milyar dolarlık bir yatırımdan söz ettiğini belirterek, buna benzer açıklamaları geçmişte de duyduklarını söyledi.

Öymen, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşların durumunun perişan olduğunu, bahsedilen bu yatırımların gerçekçi olmadığını savundu. Öymen, ''Bu kaynağı nereden bulacaksınız? Bütçenizde kaynak var mı?'' diye sordu.

AK Parti iktidarında, Güneydoğu'ya devletin elinin uzanmadığını ileri süren Öymen, bütün sınavlarda Hakkarili öğrencilerin sonuncu olmasının tesadüf olmadığını belirtti.

Onur Öymen, devletin, Doğu ve Güneydoğu'ya ciddiyetle el atmasını beklediklerini belirterek, teşviklerin yeterli olmadığını, devletin doğrudan yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

Burada yaşayan vatandaşların sıkıntılarını bilen, çare arayanın bulunmadığını savunan Öymen, ülkenin her tarafındaki vatandaşlara hizmet götürmenin vicdan borçları olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin kuzey batı illerinde, Bursa'da ortalama yaşamın 75 yılken, Şırnak'ta 59 yıl olduğunu dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, en büyük insan hakları ihlalinin bu olduğunu ileri sürdü.

Öymen, yeterli sağlık, eğitim, altyapı hizmeti götürülmemesinin, ortalama ömrü kısalttığını dile getirdi.

-TEZEKLE TOPLANTIYA KATILDI-

Toplantıya katılan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de yanında getirdiği tezekleri göstererek, ''Bilinçsiz, kültürsüz bir gençlik yetiştirmenin resmidir'' dedi.

Öğüt, Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan sıkıntılara işaret ederek, vatandaşların ilkel koşullarda yaşadığını, işsizlik ve yoksulluğun had safhada, eğitimin ise ''Sıfır'' noktasında olduğunu ileri sürdü.

Ensar Öğüt, bu bölgede tezeklerle ısınan öğrencilerin, batıda kolejde okuyan öğrenciler ile yarışmasının mümkün olmadığını kaydederek, Ağrı'da 538 köyün tezek yaktığını, aynı durumun Kars ve Van'da da yaşandığını ifade etti.
CHP'li Öğüt, Doğuda nüfusun giderek azaldığını, kan kaybettiğini, bunun nedeninin de hükümet olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious