CHP'li vekilin sorusu Hristiyan öğrencileri şaşırttı

CHP'li vekilin sorusu Hristiyan öğrencileri şaşırttı.17395
  • Giriş : 15.06.2008 / 10:30:00

Kürşat Tüzmen ile birlikte Moldova'ya giden CHP'li Eşref Karaibrahim, Türk okuluna girmekten çekindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile birlikte Moldovya'ya giden heyette yer alan CHP'li milletvekili irtica avına çıktı. İrticayı Gagavuz Türkleri'nin yaşadığı Gökoğuz Özerk bölgesinde arayan CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim, Hristiyan Türk okulunda Hristiyan öğrencilere “Size zorla namaz kıldırıyorlar mı?” diye sordu.

OKULA GİRMEDİ HAFİYELİK YAPTI

Bakan Tüzmen'e Moldova'da AK Parti Milletvekilleri Mevlüt Akgül, Muharrem Candan, CHP Milletvekili Eşref Karaibrahim, MHP Milletvekili Ali Uzunırmak bölgedeki gezisinde eşlik etti. Türk heyetin 1993'te Fethullah Gülen cemaati tarafından kurulan Orizant Türk Okulu'nu ziyaretinde bölgedeki her incelemede ön sırada yer alan Karaibrahim ve Uzunırmak, bu kez dışarda kalmayı tercih etti. Tüzmen, Türk okulu içinde Okulun Genel Müdürü Turgay Serik ve Okul Müdürü Durmuş Muslu'dan bilgi alırken, Karaibrahim ise okulun dışında okul hakkında bir hafiye gibi bilgi almaya çalıştı.

CHP'li Karaibrahim, buradaki Türk okullarında çok iyi Türkçe konuşmayı öğrenen çocuklara yakınlık göstererek okulun nasıl bir eğitim verdiğini sordu. Karaibrahim, çocuklara özellikle dini eğitim anlamında bir zorlama olup olmadığını sordu. Çocuklar okulda dini eğitim verilmediğini söyleyince Karaibrahim, bu kez 'Gece sizi namaza kaldırıyorlar mı?' diye sordu. Çocuklar soruyu anlamayınca Karaibrahim bu kez dinlerini sordu. Çocukların Hristiyan olduğunu öğrenen Karaibrahim şaşırdı.

Aynı kareye girmek istemedi

Türk heyet okul çıkışında öğrencilerle hatıra fotoğraf çektiler. Ancak kapının önünde bulunan Karaibrahim ve Uzunırmak aynı karede bulunmamak için büyük çaba gösterdi. Oradan uzaklaşan Karaibrahim'e Bakan Tüzmen “Her yerde poz verdin neden buradan yoksun” dedi.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious