CHP'li vekiller Arınç'tan şikayetçi

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

CHP milletvekilleri, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Şener Eruygur hakkındaki sözlerini Meclis gündemine getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı, Bülent Arınç'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Bülent Arınç'ın dün yaptığı basın toplantısında, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un, ''Özden Örnek'' günlüğüyle ilgili iddialarını gündeme getirdiğini hatırlattı.

Arınç'ın, ADD tarafından yarın Ankara'da düzenlenecek mitinge yurttaşların katılmamasını telkin ettiğini savunan Kamacı, ''ADD Genel Başkanı Emekli Orgeneral Sayın Şener Eruygur'un, görev yaptığı süre içinde darbe hazırlığı yaptığına ilişkin elinizde hangi belge ve bilgi var? Eğer varsa, bunu yargı mercilerine ilettiniz mi? Demokratik taleplerini dile getirmek için birçok sivil toplum örgütünün desteklediği mitinge katılmak isteyen yurttaşlarımızı darbecilerle işbirliği yapmakla itham etmek, demokrasi anlayışıyla ve TBMM Başkanı'nın tarafsızlığıyla bağdaşmakta mıdır?'' diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, soru önergesinde, TBMM Başkanı Arınç'ın ''Cumhuriyet Yürüyüşü'' için ''ADD Genel Başkanının ev sahipliği yapmasında kanunen hiçbir engel görmüyorum. Ama bu kişi konusunda çok ciddi iddialar varken, onun adına, onun çağrısıyla, onunla birlikte toplantıya katılmanın, kamuoyunda nasıl karşılanacağının iyi düşünülmesini tavsiye ediyorum'' dediğini hatırlattı.

Medyada yer alan her haberi doğrulatmadan üzerinde yorum yapmanın, TBMM Başkanlığının ciddiyetiyle bağdaşıp bağdaşmadığını soran Kılıçdaroğlu, ''Sayın Genelkurmay Başkanı, darbe iddialarına ilişkin hiçbir belge ve bilginin kendi arşivlerinde bulunmadığını ifade etmiştir. Genelkurmay Başkanının bu açıklamasından sonra halktan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?'' diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious