CHP'li vekillerden ağır hakaret

CHP'li vekillerden ağır hakaret .6791
  • Giriş : 23.09.2007 / 16:20:00

CHP'li vekiller anayasa çalışmasıyla ilgili tuhaf açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet mitinglerini organize eden kadınlar, şimdi de AK Parti tarafından hazırlanan yeni anayasa taslağı için harekete geçiyor. Arıtman ve Arat, anayasa çalışmasıyla ilgili olarak tuhaf açıklamalarda bulundu.

İşte şok röportajdaki 'türban' açıklamaları...

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, “Binlerce bağımsız kadın ve onlarca kadın örgütü çalışmalara başladı bile” derken, Cumhuriyet mitinglerinin organizatörlerinden birisi olarak dikkat çeken ve CHP’den İstanbul Milletvekili olan Prof. Dr. Necla Arat da, “Kimsenin kuşkusu olmasın, kadınlarımız kazanılmış haklarından vazgeçmeyecektir” diye konuştu.

Arıtman, anayasa çalışmasıyla ilgili olarak şu mesajları verdi:

KADINA ÖZÜRLÜ MUAMELESİ


Kadının ‘vesayet altındaki bir cins’ konumuna düşürülmesi, demokrasi ve eşitliğe aykırıdır ve bunu şiddetle reddediyorum, reddediyoruz. Türban da bu bakış açısının bir uzantısıdır aslında. Kadının ikinci sınıf insan olarak görülmesi anlayışının bir ürünüdür. ‘Kadına, özürlü, yaşlı ve çocuk muamelesi yapılır’ gibi bir genel anlayışları var. Bu anlayış anayasalaştıktan sonra önemli ölçüde geriye dönüşler, geriye gidişler de başlayacaktır. Türban da bunların bir parçasıdır.

ARAT: HAKLARDAN VAZGEÇİLEMEZ

Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan, İzmir Gündoğdu’da yapılan ve milyonların katıldığı Cumhuriyet mitinglerinin organizatörlerinden biri olarak dikkat çeken ve CHP’den aday gösterilip parlamentoya giren Prof. Dr. Necla Arat da, anayasa çalışmalarını dikkatle izlediklerini belirtti: “Kimse kazanılmış haklarından vazgeçmez. Mutlaka bizim kadınlarımız da kazanılmış haklarına sahip çıkacaklardır. Biz şimdi anayasa taslağının bir somut metin olarak net şekilde ortaya çıkmasını istiyoruz. Canan Hanım’a da katılıyorum; kadınlar bu duyarlılık gösterilerine de katılacaklar ve seslerini yükselteceklerdir. Kimsenin şüphesi olmasın.”

TÜRBAN TEHLİKELİ BİR İŞTİR

“Türban, kadını ikinci sınıf yapan ve haklarını elinden alan bir siyasi simgedir. Türban onun vesayet altında olduğunun ve özgür birey olmadığının da bir kanıtıdır. Bilimsel görüş, sosyolojik bakış da budur. Son derece tehlikeli bir iş yapmaktadırlar. Ülkeyi kamplara bölmek gibi, yangına körükle gitmek gibi bir durum söz konusudur.”

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious