CHP'lilerden Sarıgül'e protesto

CHP'lilerden Sarıgül'e protesto.17923
  • Giriş : 22.06.2009 / 22:44:00

CHP Şişli İlçe Örgütü, AKP'li Büyükşehir ve DSP'li Şişli Belediyesi’ni protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Şişli'de Efranoszade ve Lalaşahin sokakları Bomonti'ye giden yollarını kesilmesine ve bu kesilen kısımlarda Ofton İnşaat'a ait rezidans inşaatının yükselmesine tepki gösteren Cumhuriyet ve Duatepe Mahallesi sakinleri ve CHP İlçe Örgütü üyeleri inşaatın yükseldiği arazinin önünde bir basın açıklaması yaptılar. CHP'liler, yol inşaatına izin verdiklerini idda ettikleri DSP'li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü protetsto etti.

YEŞİL ALANLAR RANTA DÖNDÜ

Grup adına basın açıklaması yapan CHP Şişli İlçe Başkanı Hıdır Tanrıverdi, Duatepe Mahallesi`nde yıllardır vatandaşların kullandığı yolların, yeşil alanların rant uğruna taş bloklara dönüştürüldüğünü iddia ederek, yol olarak kullanılan alana İstanbul Büyükşehir ve Şişli belediyelerinin imar izniyle inşaata başlandığını ileri sürdü.

Belediyelerin faaliyetlerinde kamu yararını gözetmeleri gerektiğini belirten Tanrıverdi, ancak son zamanlarda belediyecilik anlayışının bu ilkeden uzaklaştığını savundu.

GECELERİ UYUYAMAZ HALE GELDİK

Basın açıklamasının ardından CHP İlçe Örgütü üyeleri mahalle sakinlerini temsili refaranduma davet ederek temsili refarandumdan çıkacak sonuca göre kamu adına yaşanan hukuksuzluğun takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

Söz konusu yollarını 40 yıldan beri kullandıklarını dile getiren mahalle sakinleri ise, söz konusu alan ilçe ve büyükşehir belediyesince kamulaştırılarak yollarımız olduğu gibi kalabilir, kalan yerlerde yeşil alan olarak istimlak edilebilirdi. Geceleri inşaat çalışmalarından uyuyamaz hale geldik. Mahallemizin yeni konutlara değil yeşil alana, parka ihtiyacı var. Dört ayrı mahallenin kullandığı bu yolları bizlere sormadan, rant uğruna peşkeş çekenlere halk gerekli cevabı verecektir” şeklinde tepkilerini dile getirerek, yol olarak kullandıkları alanda sürdürülen inşaat çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi.

Açıklamanın ardından, üzerinde "Halk İradesi Oylaması" yazan bir kutuya mahalle sakinlerince "Hayır" anlamına gelen "H" yazılı kağıtlar atılmak suretiyle temsili oylama yapıldı.

Ofton: 'İnşaat yasal olarak yapılıyor'

Basın açıklaması yapıldığı sırada Ofton İnşaat'ın yetkilisi olduğunu ancak ismini vermek istemeyen bir kişi ise sözkonusu inşaatın tamamen yasal bir şekilde yapıldığını anlatan bir yazıyı mahalle sakinlerine dağıttı. Dağıtılan yazıda şu ifadelere yer verildi; “Şirketimizce inşaat yapılacak alanda tüm uygulamalar 3194 sayılı İmar Kanunu'na, İstanbul İmar Yönetmenliği'ne, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'na 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı'na tamamen uygun olarak kamu yararı düşünülerek yapılmıştır”.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*