CHP'lilere 'BOTAŞ' uyarısı

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Bakan Güler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2007 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

“Biz, az parayla çok iş yapıyoruz” diyen Güler, sıkı para politikası uyguladıklarını ve yatırımları, öncelik ve önem sırasına göre yaptıklarını söyledi. Güler, yatırımdan elde edilen geliri diğer yatırım için kullandıklarını belirtti.

“İŞLERİ YAPACAK HEYECANIMIZ VAR”

Hilmi Güler, “Bizim en önemli farkımız, zihniyet değişikliği yapmamız. Ülkemizi gerçekten çok seviyoruz. İşleri yapacak heyecanımız da var ve o heyecanla işlerimizi yapıyoruz. Türkiye bir yarıştadır, o yarışta da enerjimizi gereksiz yere harcayamayız” diye konuştu.

Bazı köylerin elektriğinin kesik olmasıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Güler, “Köylere elektrik kabloları, orada sadece lamba yansın diye çekilmiş. Fakat daha sonra o köye buzdolabı, televizyon gibi elektrikli aletler de gelince kablolar yükü çekmez olmuş. Biz şimdi bunun için çalışıyoruz” dedi. Hilmi Güler, turizm şehri olması nedeniyle Antalya'nın elektrik hattı kapasitesini yüzde 106 büyüttüklerini, diğer yerleşim yerlerinin kapasitesini de büyüteceklerini söyledi.

Milletvekillerinin BOTAŞ'la ilgili yoğun eleştirilerini yanıtlayan Güler, bu konuda bir ekonomi politikası uyguladıklarını ifade etti.

BOTAŞ'ın, “zam yapılması gerekiyor” dediği zaman bunu kabul ettiklerini ve zam yaptıklarını belirten Güler, ancak bu zammı, hesabı iyi yaparak; getirisini götürüsünü iyi hesaplayarak yaptıklarını bildirdi.

Güler, “BOTAŞ'ta daha maç bitmedi, bilançolar sene sonunda ortaya çıkar” dedi.

ELEKTRİK KABLOLARI VE TRAFOLAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, “TEDAŞ'ın sorumluluğundaki 840 bin kilometrelik kablonun ve 235 bin trafonun çürüdüğünü” söyledi. Elektrik hatları ve trafoların geçmişte bakım ve onarımının yapılmadığını ifade eden Güler, ”Şimdi biz bunları düzeltmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Hükümetin bir ekonomi politikası olduğunu kaydeden Güler, “IMF'in talimatlarını dinleseydik, geldiğimizin 2. ayında elektriğe zam yapardık” diye konuştu.

Güler, Mavi Akım Projesini sormaları üzerine CHP'li milletvekillerine şöyle seslendi:

“Mahkemelere intikal ettiği için fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Ama şunu söyleyeyim: Size tavsiyem, hakikaten Türk demokrasisi adına söylüyorum. Bugün de 10 Kasım olduğu için, partiniz Atatürk'ün kurduğu parti olduğu için söylüyorum. Benim ne demek istediğimi belki bu mahkemeler sonuçlanınca anlarsınız. Sizden istirhamım, bu meseleye CHP olarak lütfen gereğinden fazla girmeyin. Dünya farklı söylese, ben doğru yaptığıma inandıktan sonra vız gelir, tırıs gider.

Bu anlaşmayı yapıp yapmama arasındaki farka baktık. Orada da karımız var. 'Al ya da öde' de fiyatları düşürdük. Biz, burada bir menfaat sistemini, çok önemli bir kurguyu bozduk.”

“1.7 MİLYAR DOLARLIK BİR KARI BOZDUK”

Güler, Trusgaz konusunda da ülkenin menfaatine bir politika izlediklerini söyledi.

İktidara gelince, Türkiye'ye doğalgazı satan şirketle aynı tarihli, iki ayrı anlaşma yapıldığını ve doğalgazın 10-12 dolar farkla satıldığını gördüklerini anlatan Güler, “Biz burada 1.7 milyar dolarlık bir karı bozduk” dedi.

Hilmi Güler, bu konuda doğru olduğuna inandıkları bir iş yaptıklarını belirterek, CHP'lilere, “Grubunuza gelip bütün bunları detaylıca anlatayım” dedi.

CHP'lilerin doğalgazda yapılan anlaşmanın neden açıklanmadığını sormaları üzerine Güler, doğalgaz alınan ülkeye anlaşmayı açıklama teklifinde bulunduklarını ancak onların karşı çıktıklarını söyledi.

Güler, “Bizim ucuz aldığımız ortaya çıkınca, anlaşmaları yapan diğer ülkeler dava açacaklar. Anlaşmaları ben de açıklamak, yapılan başarılı bir şeyi duyurmak isterim. 40 milyar metreküplük doğalgazı al ya da ödeden sildirdik” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious