CHP'lileri kızdıran Küçük benzetmesi

CHP'lileri kızdıran Küçük benzetmesi.10222
  • Giriş : 04.11.2008 / 22:02:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın yasa dışı dinlendiği iddiasının araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda Sav için Veli Küçük örneği verilmesi kavga çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Araştırma Komisyonu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün başkanlığında toplandı.

Edinilen bilgiye göre, bilgi vermesi için davet edilen Önder Sav, komisyon toplantısına katılmadı. Sav, komisyona gönderdiği yazıda, ''Şikayeti üzerine, Anadolu'da Vakit Gazetesi Ankara Temsilcisi Serdar Arseven ve muhabiri Aslan Değirmenci hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı soruşturmada verdiği ifade ile konuya ilişkin iddialarının geçerli'' olduğunu bildirdi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, kurum faaliyetleri hakkında komisyona bilgi verdi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) yaptığının ''Dinleme değil, kayıt alma'' olduğunu ifade eden Şimşek, kaydın içeriğinin, dinlemeyi talep eden kurum tarafından görülebildiğini söyledi.

Şimşek, TİB'in teknik takip yapmadığını, bunun, sadece mahkemeden karar alan diğer kurumlar tarafından yapılabildiğini ifade etti. Şimşek, Türkiye'de, mahkeme kararına dayanarak yapılan dinlemenin, nüfusun binde 1'i kadar olduğunu ifade ederek, bunun Avrupa ülkelerindeki sayıdan aşağı olduğunu kaydetti.

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan'ın, ''Bir cep telefonuna, yazılım yüklenerek dinleme yapılabilir mi?'' sorusuna, ''Evet'' karşılığını veren Şimşek, bunun, ilgili servis sağlayıcıda görüşme olarak kaydının yer alacağını, ancak dinleme olmadığının üçüncü kişinin araya girmesi halinde iddia edilebileceğini söyledi.

-VELİ KÜÇÜK TARTIŞMASI-

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, CHP'li Sav'ın komisyona gelmemesini eleştirdi.

İlk defa bir milletvekilinin dinlenildiği iddiasını araştırmak için TBMM'de komisyon kurulduğunu, komisyonun, mağdur olduğunu iddia eden kişiyi dinleme hakkı bulunduğunu ifade eden Üstün, ''CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın bu saygıyı göstermesi lazımdı. Bir parlamenter ve komisyon üyesi olarak, Sayın Sav'ın komisyona bilgi vermesini ve saygı göstermesini istemek hakkımızdır. Geçmişte maalesef, davet edildiği halde Veli Küçük de gelmemişti. Bu, parlamento tarihinde belki ikinci kez oluyor'' dedi.

Üstün'ün sözlerine, CHP'li üyeler tepki gösterdi. Bir partinin genel sekreterinin bu şekilde suçlanamayacağını söyleyen Seyhan, ''Bir partinin genel sekreteri ile Veli Küçük'ü aynı şekilde tartışmayı, zül kabul ediyorum'' dedi ve Üstün'den sözlerini geri almasını istedi.

Öte yandan, komisyon başkanı Köylü, CHP ve AK Parti milletvekillerinin ayağa kalkarak sürdürdükleri tartışmayı sonlandırdı.

Komisyon, gelecek toplantıda istihbarat teşkilatları ile yazılım konusunda uzmanlığı olan üniversitelerin yetkililerinin bilgisine başvurma kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*