CHP'nin, 'Sarıgül ihracını' istemesinin ardında ne var?

CHP'nin, 'Sarıgül ihracını' istemesinin ardında ne var?.10357
  • Giriş : 22.09.2007 / 09:23:00
  • Güncelleme : 22.09.2007 / 09:16:00

CHP'nin, Sarıgül'ü Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk etmesinin ardında ne var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP'nin Şişli Belediye Başkanı Sarıgül"ü ihraç istemiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu"na sevk etmesinin ardında kurultay hesapları yatıyor

CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK), Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü partiden kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk etmesi kararının ardında kurultay hesabı yatıyor.

SEVKLE İHRAÇ AYNI

YDK'nın toplanıp Sarıgül hakkında nihai ihraç kararı vermesine gerek bulunmuyor. Çünkü, disiplin kuruluna "tedbirli olarak sevk edilme" CHP'nin tüzüğünde "ihraçla" aynı sonuçları doğuruyor. Tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilen kişi, otomatik olarak 1 yıl üyelik haklarından yararlanamıyor. Doğal olarak bu süre içinde yapılacak kongre ya da kurultayda aday olamıyor, oy kullanamıyor. Parti yönetimindeki görevi de otomatik olarak sona eriyor. CHP, en geç 2008 Mart'ında olağan kurultayını toplamayı amaçlıyor. Genel merkez önünde 9 Eylül'de gerçekleştirilen yönetimi protesto eylemi gerekçe gösterilerek Sarıgül hakkında alınan karar, yaklaşan kurultay açısından önem taşıyor. Baykal, manevra ile Sarıgül'ün önünü kesmiş oldu. Baykal'ın bu kararının altında Sarıgül'ün CHP liderine karşı aday olduğu kurultayda aldığı hatırı sayılır oy miktarı etkili oldu.

YÜKSEK OY ALMIŞTI

Sarıgül, CHP'nin 2005'teki 13. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkan adayı olmuş, 460 oy almıştı. Baykal, 1134 oydan 674'ünü alarak yeniden genel başkanlığa seçilmişti. Sarıgül'ün 460 oy alması, yönetimde şaşkınlık yaratmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious