CHP'nin 32. Olağan Kurultay afişleri başını ağrıtacak

CHP'nin 32. Olağan Kurultay afişleri başını ağrıtacak.16520
  • Giriş : 24.04.2008 / 16:43:00

Öğretmen-Sen Genel Başkanı, ''CHP'nin 32. kurultay afişleri ile laiklik ilkesini ihlal ettiğini" savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tanrıverdi, ''CHP'nin laiklik karşıtı afişine ilişkin Anayasa'nın ve siyasal partiler kanunun ilgili hükümleri gereği parti hakkında uyarma ya da dava açma işlemlerinden herhangi birinin yapılıp yapılmayacağının kendilerine bildirilmesi'' istemini içeren dilekçeyi başsavcılığa verdi.

Yusuf Tanrıverdi, daha sonra A.A muhabirine yaptığı açıklamada, ''CHP'nin 32. Kurultayı için hazırlanan afişlerin laiklik ilkesinin bu parti tarafından ihlal edildiğini ve din istismarlığının son açık belgesi niteliğinde olduğunu'' ileri sürdü. Tanrıverdi, ''Kurultaya CHP'liler davet edilirken, 'Çekil aradan... Din de bizim. Millet de bizim' afişlerindeki 'din de bizim' ibaresi bütün inançlara ve inançsızlıklara eşit mesafeli olmayı gerektiren laiklik ilkesine açıkça aykırılık teşkil etmektedir'' diye konuştu.

''CHP'nin eyleminin Anayasa'nın 68. maddesinin 4. fıkrası kapsamında aykırılık oluşturduğunu'' savunan Tanrıverdi şunları kaydetti:

''CHP'nin laiklik karşıtı fiillerin odağı haline geldiği yapılan bu çalışmalarla belgelenmiştir. Buna ilişkin olarak Anayasa'nın ve siyasi partiler kanunun ilgili hükümleri gereği parti hakkında uyarma ya da dava açma işlemlerinden herhangi biri yapılacak mıdır sorusuna cevap bekliyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious