CHP'nin 32. Olağan Kurultayı arbede ile başladı

CHP'nin 32. Olağan Kurultayı arbede ile başladı.8324
  • Giriş : 26.04.2008 / 10:52:00
  • Güncelleme : 26.04.2008 / 10:55:29

Delegeler müzik eşliğinde tempo tutarak hem iktidar hem de Haluk Koç ve Baykal aleyhine sloganlar atıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP’nin kapandıktan sonra yeniden açıldığı 1992 tarihindeki kurultayında Genel Başkan seçilen ve bugüne kadar beşi 'olağan', dördü 'olağanüstü' olmak üzere yapılan dokuz kurultayda da koltuğu bırakmayan Deniz Baykal, bugün 10'uncu sınavına çıkıyor.

CHP'nin iki gün sürecek 32'nci Olağan Kurultayı çalışmalarına başladı. Kurultayın yapıldığı Atatürk Kapalı Spor salonuna sabahın erken saatlerinden itibaren partililer ve delegeler gelmeye başladı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı salon çevresinde partililer ve delegeler tek tek arama noktalarından geçerek içeri alınıyorlar.

Coşkulu başladığı görünen kurultay salonunda genel başkan adaylarından Deniz Baykal ve Haluk Koç'u destekleyen partililer ve delegeler karşılıklı slogan atıyorlar. Kurultayın yapıldığı salonda Atatürk ve Baykal'in büyük boy posterleri yer alıyor. "Cumhuriyeti kuranlar elbette cumhuriyete sahip çıkacaklar" "Sadaka devleti değil sosyal devlet" yazılı pankartlar dikkati çekti. Ayrıca İsmet İnönü'nün "Bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır" sözü de pankart olarak kurultay salonuna asıldı. Başkanlık Divanı'nın seçimiyle çalışmalarına resmen başlayacak Kurultaya bin 231 delege katılıyor. Baykal'ın açılış konuşmasının ardından çalışma raporları görüşülecek ve delegasyonun onayına sunulacak. Kurultayın bugünkü bölümünde genel başkanlık seçimi yapılacak. Kurultayın yarınki bölümünde de Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri gerçekleştirilecek. Delegeler, PM'nin 80 asil ve 20 yedek üyesi ile, YDK'nın 15 asil ve 8 yedek üyesinin seçimini gerçekleştirecek. Seçimlerin ardından kurultay çalışmalarını tamamlayacak.

Genel Başkan Baykal’ın yeniden seçilmesi halinde ikinci gün gerçekleştirilecek parti meclisi seçimlerinde büyük çapta yeniliğe gideceği belirtiliyor. Daha önce 78 il başkanının Baykal’a destek verdiği açıklamasına rağmen dün CHP Düzce, Manisa ve Edirne il başkanları Baykal’a destek ifade eden bildiriye imza atmadıklarını açıkladı.

YİNE ARBEDE ÇIKTI

CHP'nin iki gün sürecek 32. Olağan Kurultayı icin delegeler Atatürk Spor Salonu'nda toplanmaya basladlar. Ancak kurultay başlamadan önce partililer arasında kavga çıktı.

Kurultay başlamadan önce salona gelen partililer arasında sık sık gerginlik yaşanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious