CHP'nin asgari ücret tepkisi

CHP'nin asgari ücret tepkisi .56737
  • Giriş : 28.12.2007 / 14:52:00

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücrette yapılması öngörülen 9.20'lik artışı eleştirerek, 'Asgari ücrette böyle bir gelişmenin yaşanacağı, AK Parti'nin 6 yıllık ekonomik politikası düşünüldüğünde şaşırtıcı olmamalı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2008 Yılı için belirlediği asgari ücreti eleştirdi.

Kılıçdaoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 1993 yılından bu yana ilk kez oybirliği ile bir karar aldığını belirterek, söz konusu artışla asgari ücretlilerin günlük 50 kuruşla, kira, ulaşım, ısınma, gıda ve eğitim harcamalarındaki artışlarla baş etmeye çalışmalarının zor olduğunu dile getirdi.


Kılıçdaroğlu, DİSK, Hak-İş, TOBB ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) yetkililerinin açıklanan asgari ücreti kabul edilemez bulduklarına dair değerlendirmelerde bulunmalarına rağmen Türk-İş temsilcisinin alınan kararı, 'yerinde ve doğru' olarak görüş bildirmesine tepki gösterdi

-AYNI KERVANA TÜRK-İŞ DE KATILDI

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in geçmişte 'Türkiye'de ücretlerin yüksek olduğunu' yönelik sözlerini de eleştiren Kılıçdaroğlu, 'Görülüyor ki aynı kervana Türk-İş de katılmıştır' dedi.

Türk-İş'in 26 Aralık'ta yaptığı bir çalışmayı öne sürerek 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 2.241.22, açlık sınırının ise 688.05 olarak tespit edildiğini açıklayan Kılıçdaroğlu, Türk-İş'in altına imzasını koyduğu bu çelişkili kararı kamuoyuna ve kendi işçisine açıklaması gerektiğini söyledi. 'Türk-İş acaba bununla arka bahçe olmayı onayladı mı?' diyen Kılıçdaroğlu, Türk-İş'i sorumlu davranmaya davet etti.

-TÜRK HALKI TUİK'E Mİ İNANACAK?

TUİK'in, '1 kişi için asgari ücretin 2008 Yılı için 640 YTL olması gerektiği' yönündeki açıklamalarını da anımsatan Kılıçdaroğlu, 'Türk halkı kime inanacak. 2006 yılı için, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak 205 YTL olduğunu baz alan TUİK'e mi inanacak? Bu durumda Türk halkı hangi sendikal örgüte inanacak' diye sordu.

Kılıçdaoğlu şöyle devam etti:

'Bu açıdan bir Devlet kurumu olan TUİK'ün yoksullukla ilgili rakamlarındaki çelişkiler ve Türk-İş'in asgari ücret konusunda yıllardır izlediği politikalardan sapma anlamını taşıyan tavrı konusunu da kamuoyunun dikkatine sunarım.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious