CHP'nin Avrupa planı devrede

CHP'nin Avrupa planı devrede.15065
  • Giriş : 16.06.2008 / 10:59:00

Son dönemde bazı Avrupalı parlamenterler tarafından "sosyal demokrat" olmadığı iddiasıyla eleştirilen CHP yönetimi bu tür suçlamaların önüne geçebilmek için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu kapsamda, CHP'nin AB üyeliğine ilişkin görüşleri ve Genel Başkan Baykal'ın, değerlendirmeleri İngilizce'ye çevrilerek Avrupalı parlamenterlere gönderilecek.

CHP'ye yönelik "sosyal demokrat değil" eleştirileri parti yönetimini harekete geçirdi. Yönetim, Avrupalı parlamenterlere söz konusu iddiaların doğru olmadığını anlatacak ve CHP'nin sosyal demokrat kimliğine vurgu yapacak. Avrupa ile olan ilişkileri daha sağlıklı yürütebilmek için açılması planlanan bürolar içinse çalışmalar sürüyor.

Türkiye'nin AB üyelik sürecini yakından takip etmek ve Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini, bazı ülkelerde bürolar açarak kurumsallaştırmayı amaçlayan CHP yönetimi, partinin sosyal demokrat olmadığı yolundaki suçlamaların önüne geçebilmek için de "lobi" çalışması yürütecek. CHP Genel Başkanı Baykal'ın, Sosyalist Enternasyonalist Başkan Yardımcısı olmasına karşın partiye dönük sık sık bu tür eleştiriler yöneltilmesi, parti yönetiminde de rahatsızlık yarattı. Yönetim, bu tür suçlamaların önüne geçebilmek için çalışmalarına bir süre önce başlanan yurt dışı temsilcilikler açma projesini hızlandırdı.

Avrupa'nın önemli kentleri başta olmak üzere özellikle Türkler'in yoğun olarak yaşadığı ülkelerde bürolar açmayı hedefleyen CHP yönetimi, benzer çalışmayı ABD'de de yapmayı planlıyor.

Yönetim, son olarak Almanya Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu'nun "CHP, sosyal demokrat değil" eleştirileri ile yeniden gündeme gelen tartışmaların önüne geçebilmek için de lobi çalışması yapacak. Söz konusu suçlamaları "bilgi kirliliği" olarak niteleyen parti yönetimi, Avrupalı parlamenterlere CHP'nin sosyal demokrat kimliğini anlatacak. Bu kapsamda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, konuşmaları, demeçleri ve değerlendirmeleri İngilizce'ye çevirerek Avrupa çevrelerine gönderilecek.

-AKP YÖNLENDİRİYOR-

CHP'nin Türkiye'de gerçek anlamda sosyal demokrat parti olduğu görüşünü dile getiren parti yöneticileri, partiye yönelik suçlamaların kaynağında ise AKP'nin bulunduğunu öne sürdüler. AKP'nin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sürekli olarak CHP'yi hedef gösterdiğini ifade eden yöneticiler, "Bizi çağdaş demokrasi ile bağdaşmayan bir parti gibi takdim etmeye çalışıyorlar. CHP, Türkiye'de gerçek anlamda, demokrasi, ifade özgürlüğü ve Avrupa'nın temel değerlerini savunan, AB üyeliğini ciddi anlamda destekleyen tek partidir" görüşünde. CHP'nin politikalarının özü itibariyle Avrupa'daki sosyal demokrat görüşlere ters düşmediğine işaret eden yöneticiler, partinin sosyal demokrat kimliği konusundaki eleştirilerin haksız olduğu görüşünde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious