CHP'nin dediği oldu

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin Meclis gündeminin değiştirilmesine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'nin önerisiyle memurlara disiplin affı getiren kanun tasarısı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kurulması Hakkındaki Kanun Tasarısı, DPT Kuruluş ve Görevleri Hakkında KHK'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, AOÇ Müdürlüğü Kuruluş Kanunu'nda Değişiklik Öngören Kanun Teklifi, Konut Finansmanı Sistemine (tutsat-mortgage) İlişkin Kanun Tasarısı, YÖK Kanunda Değişiklik Öngören Kanun Teklifi (Bilkent Üniversitesinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde enstitü açmasına olanak sağlayan teklif) ve sağlık personeli ihtiyacının karşılanabilmesi için tutulu kadroların serbest bırakılmasına ilişkin kanun teklifi, gündemin ön sıralarına çekildi.

TBMM Genel Kurulu, gündemin bugünkü bölümünün bitimine; yarın ve Perşembe günü de saat 14.00'den gündemin bitimine kadar çalışacak.

Önerinin lehinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, görüşülecek kanun tasarı ve teklifleri hakkında bilgi verdi. Kapusuz, Meclisin son iki haftalık çalışma programı konusunda CHP ile anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

-SARIBAŞ'IN SÖZLERİ-

Önerinin aleyhinde söz alan Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, CHP'nin önerisi olarak getirilen önerinin, aslında AK Parti'nin önerisi olduğunu iddia etti. Sarıbaş'ın sözlerine, CHP Grup Başkanvekilleri Ali Topuz ve Kemal Anadol tepki gösterdi.

AK Parti ile CHP'nin, siyasi partilere yardımın kesilmesi ve RTÜK konusunda anlaştığını söyleyen Sarıbaş, ''CHP, AK Parti'den gelen bütün teklifleri kabul ediyor. AK Partililer dik durun, cumhurbaşkanlığı konusunda da sizin teklifinizi kabul edecekler'' dedi.

AK Parti iktidarının yargı kararlarını uygulamadığın öne süren Sarıbaş, yargı kararlarına rağmen Hazine yardımı alamadıklarını söyledi.

Sarıbaş, CHP milletvekillerinin laf atması üzerine de ''22 trilyona şato gibi genel merkez yaptıracaksınız, 42 trilyon alıp sefasını süreceksiniz; ANAVATAN'a gelince hakkını vermeyeceksiniz'' diye konuştu.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ile ilgili kanun teklifi konusunda da CHP ile AK Parti'nin anlaştığını ifade eden Sarıbaş, ''(Atatürk'ün mirasına dokundurtmayız) dediğiniz yere, hele bir Melih Gökçek girsin... Bir metrekare verin bakalım 4 sene sonra AOÇ'u tanıyacak mısınız?'' dedi.

-PAZARLIK...-

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da önerinin lehinde konuşurken, Süleyman Sarıbaş'ı pazarlık yapmakla suçladı. Topuz, ANAVATAN grubuna Hazine yardımları ile ilgili hukuki destek verdiklerini ifade ederek, ''Kendisi bize, Hazine yardımı verilmezse Danışma Kurulu önerisini imzalamayacağını söyledi. Ben de 'Bunu, başka yerde' söyleme dedim. Ama bu pazarlığı şimdi Meclis kürsüsüne taşıdı'' diye konuştu.

Topuz, Sarıbaş'ın CHP ile ilgili sözlerine cevap verirken, ''Siz, sandıktan çıkıp da grup mu kurdunuz yoksa illüzyonla şapkadan çıkarak mı grup kurdunuz?'' dedi.

-HATAY'DA İHALELER...-

AK Parti'den ihraç edilen Hatay Milletvekili Fuat Geçen de söz alarak, Hatay'da yapılan ihalelerde AK Parti yöneticilerinin etik davranmadığını ve hukukun ihlal edildiğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, söz alarak, Geçen'in iddialarını ispat etmesini ve elindeki belgeleri Cumhuriyet savcılıklarına vermesini istedi. Kapusuz, ''Sözlü ithamlarla AK Parti'ye kimse bir şey yakıştıramaz'' dedi.

Genel Kurulda, ANAVATAN Grup Başkanvekilleri Süleyman Sarıbaş ve Ömer Abuşoğlu'nun, şehit ailelerine kalan silahlardan vergi alınmamasını öngören kanun teklifinin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerisi kabul edildi. Genel Kurulda daha sonra LPG Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinin görüşmelerine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious