CHP'nin DP'den ne farkı var?

CHP'nin DP'den ne farkı var?.7643
  • Giriş : 02.04.2008 / 16:51:00

AK Parti'ye açılan kapatma davasında üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan anayasa değişikliği önemli yer tutuyor. Bu konuda fikir beyan edenler hakkında da siyaset yasağı isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halbuki bu değişikliklerin tetikleyicisi ve savunucusu MHP idi. Kapatma gerekçesi olarak gösterilen birçok hususun CHP tarafından yapıldığı da ortaya çıktı. CHP lideri Deniz Baykal, geçtiğimiz günlerde türbanlı bir kadın ile fotoğraf çektirdi. 22 Temmuz seçimlerinde türbanlı kadın fotoğrafı seçim otobüsünde kullanıldı. Kur'an-ı Kerim ve başörtüsü dağıtıldı. Ancak her iki parti için de herhangi bir girişimde bulunulmadı. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Koçak,

CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında bu durumu açıklayan bir yorum yaptı. Koçak,

AK Parti'ye açılan kapatma davasını hukuk alanında sürdürülen siyasi bir mücadele olarak tanımladı. Yaşananların Demokrat Parti'nin kapatılması, 12 Mart muhtırası ve 12 Eylül darbesi sonrasında yaşananları hatırlattığını kaydetti. Ardından şu örneği verdi: "Demokrat Parti kongreyi geciktirdiği için kapatıldı. Parti sırf bu yüzden feshedildi. DP ne Anayasa'ya aykırı bir iş yapmıştır ne de başka bir şey. CHP, 1923 yılında kuruldu, ama 4 yıl sonra kongre yaptı. CHP'nin bu durumuyla ilgili hiç kimse teşebbüste bulunmadı. DP izin alarak kurulan bir partiydi. 1946'da Celal Bayar izin alarak kurmuştu." Koçak, AK Parti kapatma davasının yıllardır gerçekleşen siyasi bir projenin son örneği olduğunu söyledi. Koçak, bu projenin bugüne değin başarıyla sürdürüldüğüne işaret ederken tek istisnanın cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu belirtti. Koçak, davayı açanların hedefini ise şöyle açıkladı: "Bu parti bölünür parçalanır başka şeyler olur, ama her halükarda bugünkü manzara olmaz. Hesap buradan yapılıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious