CHP'nin gönlündeki Cumhurbaşkanı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Cumhurbaşkanlığı konusunda Cumhurbaşkanı Sezer gibi bir isim üzerinde AK Parti ile uzlaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Cumhuriyet Halk Partililer olarak biz, Atatürk'ün koltuğuna bir karşı devrimcinin oturmasına izin vermeyeceğiz." dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına adaylık için ısrarcı olması halinde Anayasa'nın 102. maddesini hatırlatarak oylamaya katılmayacaklarını dile getiren Öymen üstü kapalı bir de gönderme yaptı: "Ankara'da hakimler var."
Partisinin Antalya İl Teşkilatını ziyaret eden Onur Öymen, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti hükümetinin 4 yıllık iktidarı boyunca başarısız olduğunu iddia eden Onur Öymen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasına ise karşı çıktı. Çankaya'ya çıkacak kişinin, her şeyden önce Türkiye'nin menfaatlerini koruyacak bir isim olması gerektiğini savunan Öymen, Başbakan'ın bu özellikten yoksun olduğunu iddia ederek, "Yalnız Türkiye'de değil dünyanın herhangi bir ülkesinde, bir kabilede bile oranın menfaatini korumayacak adamın oranın başında yeri yok. Siz ilan ediyorsunuz Türkiye'nin menfaatini korumayacağım diye. Daha ne diyeceksiniz? Ondan sonra da Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olacağım diyeceksiniz. Hayırlı olsun, mübarek olsun! Ama biz size izin vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partililer olarak biz, Atatürk'ün koltuğuna bir karşı devrimcinin oturmasına izin vermeyeceğiz. Haberiniz olsun. Buna engel olmak için demokratik kurallar içinde her şeyi sonuna kadar yapacağız." diye konuştu.
AK Parti'nin, önereceği bir isim üzerinde uzlaşmalarının sözkonusu olmayacağını söyleyen Öymen, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını da tarif etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gibi bir isim üzerinde AK Parti ile uzlaşabileceklerini ifade eden Öymen şöyle devam etti: "Uzlaşmak isterlerse oturacağız masaya. Meclis dışından mı olur! Ayrıca meclis dışından sayın Sezer gibi bir aday bulursak fena mı olur? Türkiye, bakın 7 yıldır rahat etti, sayın cumhurbaşkanımız sayesinde. Böyle bir aday bulursak ülkemize iyilik yapmış olmaz mıyız? Biz bu düzeyde, bu kalitede, bu tarafsızlıkta, bu yüksek vatanseverlik duygusuna sahip bir aday bulmak isteriz. Onun için her türlü gayreti sarf etmeye hazırız. Her türlü uzlaşmaya da hazırız. Böyle bir aday çıkartmak için. Ama AKP'nin kendi istediği bir adayı başa geçirtmek için değil. Yani biz orada lastik damga değiliz. Aksi takdirde sayın Erdoğan ısrar ederse katılmayız. Anayasamızın 102. maddesini unutmayın. Ve size şunu da söylüyoruz ki, Ankara'da hakimler var. Kimse unutmasın."
Konuşmasında hükümetin başarısızlığını ispatladığını, bu nedenle de yıl sonuna kadar da iktidarı kaybedeceğini ileri süren Öymen "Bu iktidar içeride gericidir, dışarıda vericidir, yakında gidicidir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious