CHP'nin Güneydoğu açılımı şarkıyla sınırlı kaldı

CHP'nin Güneydoğu açılımı şarkıyla sınırlı kaldı.15520
  • Giriş : 28.04.2008 / 19:12:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 19:13:12

CHP'nin 'Kürt açılımı' Kurultay'daki son gün salonda çalınan şarkılarla gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Delegeleri coşturmak için popüler parçaların yanı sıra bazı Kürtçe şarkılara da yer verildi.

Şarkıcı Aynur Doğan'ın daha önce soruşturmalık olan ve toplatılan 'Keçe Kurdan' parçası ilgiyle dinlendi. Salonda ayrıca Civan Haco'nun Kürtçe şarkıları da çalındı. 2007 seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu'da oy oranını yüzde 2'lere kadar düşüren CHP'nin, bölgede yeniden destek bulmak için uzun süredir 'Kürt açılımı' yapması bekleniyordu. 1999 yılında hazırlanan Doğu ve Güneydoğu Raporu'nun güncelleştirilerek kurultayda delegelerin onayına sunulacağı kaydediliyordu. Dün sona eren kurultayda, bu yöndeki beklentiler boşa çıktı. Genel Başkan Deniz Baykal, ilk günkü konuşmasında, "Kürtler kardeşimiz, sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz." demekle yetindi. Parti Meclisi (PM) seçimlerinin yapılacağı kurultayın ikinci gününde, Kürt açılımı konusunda ilginç bir gelişme yaşandı. İlk kez bir CHP kurultayında Kürtçe şarkı çalındı. Bugüne kadar 10. Yıl Marşı, Edip Akbayram şarkıları ve bazı popüler türküleri dinleyen CHP'liler ilk kez hoparlörlerden yükselen Kürtçe şarkılarla coştu. Ancak bu konudaki tercihin, bir dönem soruşturma geçiren parçalardan oluşması dikkat çekti. Şarkıcı Aynur Doğan'ın 2004'te çıkardığı 'Keçe Kurdan' albümü hakkında, piyasaya çıktıktan 15 ay sonra Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi Yedek Hakimliği tarafından 'kadınları, dağlara çıkmaya teşvik etmek ve bölücülük yapmak' gerekçesiyle toplatılma kararı alınmıştı. Karar, 81 ilin valiliğine de gönderildi. Ancak 2005 yılının Eylül ayında albümün toplatılma kararı kaldırıldı.

Baykal, ulusalcıları yönetime aldı, muhalifleri tasfiye etti

CHP'nin 32. Olağan Kurultayı, partililerin beklentilerini boşa çıkardı. 10. kez genel başkan seçilen Deniz Baykal, dün delegenin onayına sunduğu Parti Meclisi (PM)'nin yaklaşık yarısını değiştirdi. Ancak Genel Sekreter Önder Sav, kendisiyle birlikte çok sayıda yakın arkadaşını seçtirmeyi başardı. Tasfiye edilen isimlerin büyük çoğunluğunu Haluk Koç ve Eşref Erdem taraftarları oluşturdu. Bu çerçevede Fuat Çay, Zekeriya Akıncı, Kemal Demirel ve Güldal Okuducu yeniden PM'ye giremedi. Baykal, listeye girmesine kesin gözüyle bakılan İlhan Kesici'yi de PM'ye almadı. 80 üyenin 42'si, aynı zamanda milletvekili olarak Parlamento'da görev yapıyor.

PM seçiminde Hüseyin Karakoç, bin 20 oyla listede en üst sırada, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen 695 oyla 68 kişilik listenin en alt sırasında yer aldı. Genel Sekreter Önder Sav'a ise 817 oy çıktı. Tüzük gereği yüzde 25'lik kadın kotası korundu. Partinin 9 kadın milletvekilinden TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu dışındaki 8'i PM'ye girdi. CHP'nin ulusalcı isimleri Nur Serter ve Necla Arat da artık partinin yönetiminde söz sahibi olacak.

CHP Kurultayı'nın en çarpıcı sonuçlarından biri, Baykal'ın 2007 genel seçimleri öncesi sağdan transfer ettiği İlhan Kesici'yi PM'ye almaması oldu. Yine partinin genel saymanı Mahmut Yıldız'ın liste dışında kalması da sürpriz oldu. Baykal, 2007 seçimlerinde seçim bölgelerinde ilk sırada olmalarına rağmen milletvekili olamayan isimlerden Mesut Değer, Sinan Yerlikaya ve Şerif Ertuğrul'u Parti Meclisi'ne alırken, aynı durumdaki Mahmut Yıldız'ı görmedi. Bu durum, partinin başını ağrıtan 'Kanaltürk'e usulsüz para aktarılması' konusuyla ilişkilendirildi.

Yeni PM'de yer alan yeni isimler arasında 22 Temmuz genel seçimlerinde Parlamento'ya giren Baykal'ın eski özel kalemi Nesrin Baytok, eski TESK Başkanı Derviş Günday ile Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Adalet Bakanlığı eski müsteşarlarından Yusuf Kenan Doğan, DSP eski milletvekili ve Türk halk müziği sanatçısı Faruk Demir, eski bakanlardan Önay Alpago ve Erdoğan Toprak da bulunuyor.

Habib Güler

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious