'CHP'nin iç işlerine karışmak olmaz'

  • Giriş : 24.07.2007 / 18:13:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Yine sol kendi arasında kavga ediyor durumuna düşersek, toplumdan daha da uzaklaşarak, çok mesafe alamamış oluruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bugün gelinen noktada, ''solun neler yapması gerekir, neyi eksik yapmıştır? Niçin sol yeterince kitlelerle buluşamadı?'' sorularının tartışılması ve projelerin konuşulması gerektiğini belirterek, ''Yine sol kendi arasında kavga ediyor durumuna düşersek, toplumdan daha da uzaklaşarak, çok mesafe alamamış oluruz'' dedi.

NTV'nin ''Seçim 2007'' programında seçim sonuçlarını değerlendiren DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AK Parti'nin başarı elde ettiğini belirterek, ''Bunu kabul edip nerede eksik yaptık ve nerede yapmamız gerekenleri gerçekleştiremedik, bunları düşünmemiz lazım'' dedi. Toplumun her kesimine ulaşmaları konusunda bir sorun ortaya çıktığını ifade eden Sezer, seçim sonuçlarının umdukları sonuçlar olmadığını, ancak vatandaşın kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Sezer, ''Bundan sonra, toplumun önünü açacak, solu kitlelerle geniş anlamda buluşturacak, Türkiye'nin kalkınması, zenginlikte sosyal adaleti gerçekleştirmesine dayalı bir çalışma yapılması gerekir'' dedi.

Parti olarak bu konuda son birkaç yıldır yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını anlatan Sezer, çalışmalarını artık TBMM'de sağduyuya, uzlaşıya ve diyaloğa dayalı bir politika anlayışıyla yürüteceklerini belirtti. Sezer, ''Sanıyorum önümüzdeki dönem, solun 70'lerde başlayan toplumla buluşma sürecinin gelişme çalışmalarının da yapılması gereken bir süreç olacak'' dedi. Sezer, bu konuda üzerlerine düşeni sağduyu ve kararlılıkla yapacaklarını söyledi.

''CHP'NİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAK, BİZİM İŞİMİZ OLMAZ''

Sezer, ''CHP lideri Deniz Baykal'ın tavrını bir kenara bırakarak, siz olsaydınız, iktidar iddiasıyla ortaya çıksaydınız ve iktidar olamasaydınız, bir genel başkan olarak ne yapardınız?'' sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Artık, bu konuda benim vereceğim cevap ne olursa olsun, Sayın Baykal ve CHP ile ilişkilendirilecektir. O yüzden herkesin siyaset yapma tarzı, anlayışı farklı olabilir. Biz DSP olarak, topluma en geniş anlamda ulaşacak bir çalışmayı yapmaya gayret sarf edeceğiz. Siyasette aslolan, başarılı olmak, başarıyı topluma hizmet ederek, toplumun her kesimine ulaşarak gerçekleştirmektir. CHP'nin veya başka bir partinin iç işlerine karışmak, bizim işimiz olmaz. Hele hele 'Sel önünden kütük kapmak' çalışması içinde olanların, çok da doğru davranış içinde olduklarını söylemek mümkün değil.''

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın, ''CHP ve DSP birlikteliğinin bir sol proje ortaya koyamadığı'' yönündeki sözlerinin belirtilmesi üzerine Sezer, bu noktada, ''Solun neler yapması gerekir, neyi eksik yapmıştır'' konularının tartışılması gerektiğini söyledi. Sezer, ''Bugün sıkıntılar var. Niçin sol yeterince kitlelerle buluşamadı? Niçin son dönemde gecekonduda yeterince aktif, etkin olamadı? Bunu tartışmalı ve projeler konuşmalıyız. Yoksa yine böyle sol kendi arasında kavga ediyor durumuna düşersek, toplumdan daha da uzaklaşarak, çok mesafe alamamış oluruz'' dedi.

''KAVGA ETMEMİZ GEREKMEZ''

Sezer, bir başka soruyu yanıtlarken de sadece laiklik söylemi ile oy almanın mümkün olmayacağına işaret ederek, ''Karnı aç insanlara 'laiklik' diye gittiğinizde, o vatandaşımız bunu hakaret gibi algılıyor. Laik demokrasiyi korumak adına, ulusal birliği korumak adına iyi niyetli bazı adımlar, algılama yöntemi açısından toplumda yanlış anlamalara neden olmuş olabilir. Bunu değerlendirmemiz lazım'' diye konuştu.

Sezer, laikliği ve ulusal birliği korumanın yolunun, ekonomiyi sağlıklı hale getirmekten geçtiğini vurguladı.Sezer, ''Milletvekilleriniz ayrılacak. Parlamentoda bayrak göstereceksiniz. Bir anlaşmazlık olasılığı ne kadar var?'' sorusu üzerine, anlaşmazlık olmayacağını düşündüğünü ifade etti. Sezer, ''CHP ayrı bir sol parti, DSP ayrı bir sol parti. Benzer ve farklı hassasiyetleri olan, farklı gruplara ulaşabilen iki kardeş sol parti. Kavga etmemiz gerekmez. Ama farklı görüşlerimiz belli konularda varsa, onu açık yüreklilikle ortaya koyarız'' dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious