CHP'nin Kanaltürk'e ödediği belgesel parası tartışılıyor

CHP'nin Kanaltürk'e ödediği belgesel parası tartışılıyor.13421
  • Giriş : 30.04.2008 / 04:13:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 00:16:12

Belgesel çekimi için ödendiği iddia edilen 5.5 trilyon, Türk sinemasının dev yapımlarının bütçesini ikiye katlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yenişafak Gazetesi'nde yer alan haberde CHP'nin yaklaşık 5.5 trilyon karşılığında Kanal Türk'e hazırlattığı ve henüz ortada olmayan 'Atatürk'ün Kurduğu Parti'nin Belgeseli' dev bütçesiyle Türk sinemasının ödüllü dev prodüksüyonlarına fark attığını yazdı. İşte o haber: Ünlü sanatçı ve yönetmen Yılmaz Erdoğan, belgesel için 5 trilyonun abartılı bir rakam olduğunu belirterek, 'Bir belgesel için bu rakam pek normal gözükmüyor. Keşke bu parayı Türk sinema sektörüne aktarsaydı daha hayırlı olurdu.' dedi. CHP'nin İş Bankası'ndaki hesabından Kanaltürk'ün Finansbank'taki hesabına 2004 ve 2005 yılları içerisinde beş ayrı havale ile toplam 5.5 trilyon para aktarıldığının ortaya çıkması üzerine CHP yöneticileri 5.5 Milyon YTL'nin Kanal Türk'e hibe değil 'Atatürk'ün kurduğu partinin belgeseli için ödediklerini savunmuştu.
Dev bütçesiyle dikkat çeken ve henüz ortada olmayan belgesel Türk sinemasının ödüllü dev prodüksüyonlarına da bütçesiyle fark attı. Belgesel için 2004'te başlayan ödemeler 2005 sonu itibariyle bitmesine rağmen belgeselin henüz ortada olmaması dikkat çeken bir diğer konu.

Ünlü yönetmenler dakikası açıklanmayan, tüm teknik bilgileri devlet sırrı gibi gizli tutulan 13 bölümlük bir belgesel için, abartılı rakamlarla hesaplama yapılsa bile, 5.5 trilyonluk bir rakama ulaşılmasının mümkün olmadığı görüşünde.

Rakam pek normal gelmiyor

Yılmaz Erdoğan, belgesel için 5 trilyonun abartılı bir rakam olduğunu belirterek, 'Bir belgesel için bu rakam pek normal gözükmüyor. Keşke bu parayı Türk sinema sektörüne aktarsaydı daha hayırlı olurdu.' dedi.

Dev bir bütçeyle çekilen belgeseli merakla beklediğini söyleyen Erdoğan, 'Umarım bu kadar para harcanan bu belgesel sinemalarda gösterime girer de biz de seyretme imkanı buluruz' diye konuştu.

10 belgesel çekerim

Yönetmen Mesut Uçakan, Türkiye şartlarında 5,5 trilyon gibi bir rakamın değil belgesel sinema filmi için 'Bir parti belgeseli için 5, 5 trilyon akıl almaz bir para. Ben Anka Kuşu filmini 1 milyon dolara çektim. Şimdiye kadar böylesi bir dev bütçeyle değil belgesel çekmek bu fiyata çok az sinema filmi çekildi' dedi. 5,5 trilyonla en az 10 çok iyi belgesel çekilebileceğini söyleyen Uçakan, 'Bir parti belgeseli için 500. bin dolar bile çok büyük bir bütçe. Eğer CHP bana 500 bin dolar verseydi herkesin imreneceği bir belgesel çekerdim. Türkiye şartlarında bu dev bütçeli belgesel için asrın olayı diyebilirim' diye konuştu.

Birkaç yıllık bütçeme denk

Yıllardır televizyonlara belgesel çeken gazeteci Coşkun Aral, '5,5 trilyon bir belgesel için dünya çapında belki abartılı bir rakam olmayabilir. Ancak Türkiye şartlarında bakıldığında normal bir rakam değil. Türkiye'de bu bütçeyle çalışan şanslı bir belgeselciye rastlamadım. Yıllardır televizyonlarda belgesel yapıyorum. Hatta belgesel çekmenin mağduriyetini de yaşamış biriyim. Ancak şu ana kadar böyle rakamlar bana verilmedi. Bu bütçe benim televizyon için çektiğim bir kaç yıllık bütçeme denk diyebilirim" diye konuştu.
En yüksek bütçeli belgesel

Çocuklar Duymasın dizisinin yapımcı ve yönetmeni Birol Güven ise 'Türkiye'de şu ana kadar böylesi büyük bir bütçeyle belgesel çekildiğini görmedim. Türkiye'de çekilmiş en yüksek bütçeli belgesel olacak. Ancak belgeseli izlemeden bu parayı hak edip etmediğini söyleyemem. Belki sanatsal açıdan çok güzel bir belgesel olacak ve biz izlediğimizde şaşıracağız' dedi.

Türk sinemasında 1 milyon seyirci barajını aşan filmler

ORGANİZE İŞLER

Türkiye'de ve Avrupa'nın çeşitli kentlerinde gösterime giren Organize İşler 4.5 milyon dolara çekilmişti.

RECEP İVEDİK

1 MİLYON DOLAR

Türk filmlerinin gişe rekorunu kırmak üzere olan Recep İvedik filminin maliyeti saklanıyor ancak yapımcılar filminin maliyetinin 1 milyon doları geçmeyeceğini söylüyor. Bir otelde çekilen ve Şahan Gökbakar'ın dışında star oyuncusu olmayan film düşük maliyetle büyük gişe yapılabileceğini gösterdi.

BABAM VE OĞLUM

1.4 MİLYON DOLAR

Çağan Irmak'ın yönettiği 'Babam ve Oğlum' 1 milyon 400 bin dolara mal oldu.

GORA: 3.5 MİLYON DOLAR

Cem Yılmaz'ın gişe rekorları kıran filmi GORA, TMSF'ye 2 milyon dolar verilerek satın alındı. Üzerine de 1.5 milyon dolar harcandı ve gösterime sokuldu. Yani maliyeti 3.5 milyon dolar civarında.

BEYAZ MELEK

3 MİLYON DOLAR

Gişe rakorları kıran Mahsun Kırmızıgül'ün yönetmenliğini yaptığı ve 3 milyon dolar gibi bir bütçeyle çekilen Beyaz Melek filmi de CHP'nin çektiği belgeselden daha düşük bir bütçeye mal oldu.

MUTLULUK

3 MİLYON DOLAR

Abdullah Oğuz'un yönettiği Özgü Namal'ın başrolünde oynadığı, yurtdışında ödüller alan 'Mutluluk' filmi 3 milyon dolara mal oldu.

VİZONTELE TUBA

3 MİLYON DOLAR

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği ve Altan Erkekli, Tuba Ünsal ve Tarık Akan gibi ünlülerin rol aldığı film 3 milyon dolara çekildi. Film için Van'da özel kasaba inşa edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious