CHP'nin Kur'an kursu iddiasına yanıt!

CHP'nin Kur'an kursu iddiasına yanıt!.11391
  • Giriş : 05.02.2009 / 14:05:00

''Kur'an kurslarının hepsinin tarikatların elinde olduğu" iddiasınına Diyanet'den sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu'ndan cevap geldi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Kur'an kurslarının hepsinin tarikatların elinde olduğu ve Cumhuriyet karşıtı eğitim yapıldığı'' iddiasının Diyanet'den sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu'ndan cevap geldi:

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, ''Kur'an kurslarının hepsinin tarikatların elinde olduğu ve Cumhuriyet karşıtı eğitim yapıldığı'' iddiasının gerçekle hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirterek, ''Kur'an kurslarının hepsi Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı, Başkanlığın denetiminde ve gözetiminde'' dedi.

Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kur'an kurslarının ihtiyaçtan kaynaklanan bir uygulama olduğunu belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığının konuyla ilgili genel bir hizmet anlayışı bulunduğunu söyledi. Bir bölgede Kur'an ve dini bilgiler öğrenmek isteyen 15 öğrencinin başvurması halinde bu talebin dikkate alındığını ifade eden Bakan Yazıcıoğlu, ilk olarak kurs verilecek binanın belirlendiğini, sağlık, milli eğitim bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığının incelemelerinin ardından hizmet vermeye başladığını, ihtiyaç sona erdiğinde kursların kapandığını dile getirdi.

''Kur'an kurslarının hepsinin tarikatların elinde olduğu ve Cumhuriyet karşıtı eğitimlerin yapıldığı iddiasının gerçekle hiçbir ilgisi yok'' diyen Yazıcıoğlu, Kur'an kurslarının hepsinin Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olduğunu, Başkanlığın denetiminde ve gözetiminde bulunduğunu kaydetti.

Yoğun katılımın olduğu yaz kurslarının da başkanlıkça düzenlendiğini hatırlatan Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bütün bunlar bir düzen ve tertip içinde yapılırken 'Kur'an kurslarında tarikatlar cirit atıyor, onların elinde ve sağlıksız, Cumhuriyet karşıtı din eğitimi yapılıyor' şeklindeki bir beyanın doğruluk derecesini sorgulamak lazım. Gerçekle ilgisi olmayan bir beyan. Önemli olan Kur'an'ın ve diğer temel dini bilgilerin sağlıklı bir şekilde öğretilmesidir. Çünkü Kur'an okumasını öğrenmek bizim geleneğimizde vardır. Ama asıl olan onun anlamını, yani okuduğu ilahi metnin ne anlama geldiğini öğrenmek. Bu, hayatı tanzim ederken o bilince uygun davranILması bakımından önemlidir. Bunlar, Kur'an kurslarında belli bir disiplin içinde yapılıyor.

Son yıllarda Kur'an kurslarında ciddi müfredat değişikliği gerçekleştirildi ve ders kitaplarında kaliteli bir seviye yakalandı. Oralarda derli, toplu, düzgün bir eğitim veriliyor. Bu Diyanet İşleri Başkanlığının sunduğu önemli hizmetlerden biri. Kur'an kursları yasalara uygun, Cumhuriyetin temel nitelikleriyle kesinlikle zıtlaşmayacak üslup içinde Diyanetin yürüttüğü, her yaştan insanın yararlandığı, geniş kitlelere verilen bir hizmet.''

Kur'an kurslarında bir aksaklık, eksikliğin olmadığına işaret eden Yazıcıoğlu, zaman zaman karşılaşılan münferit olaylarla ilgili de gerekli araştırma ve işlemlerin yapıldığını ifade etti. Yazıcıoğlu, ''Diyanet'in verdiği hizmette bir eksiklik, aksaklık yok ki başka bir arayışa girilsin. Varsa böyle bir arayış belki Diyanet'in bu konu üzerinde durması gerekiyor. Bu hizmet madem her şekliyle her yönüyle veriliyor. Niye başka bir arayış olsun? Bunun üzerinde de durmak gerekiyor'' diye konuştu.

-''ANLIK SİYASİ AÇILIMLAR, BİR AN GELİR KAPANIR''

CHP'nin çarşaf açılımını da ''bunlar ciddi, hassas konular, duyarlı, gerçekçi olmak lazım'' diye değerlendiren Bakan Yazıcıoğlu, CHP'nin çarşaf açılımını, belli bir zemine oturttuğunu ve bunu olumlu karşıladıklarını söyledi.

Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

''İnsanların kılık kıyafetleriyle uğraşılmaz. Kılık kıyafet değil, insanların kafasının içidir önemli olan. Ama aynı CHP, genç kızlarımızın üniversitede okuyabilmelerine imkan sağlayabilecek bir düzenlemeyle ilgili Anayasa Mahkemesine iptal davası açtı ve o sorun hala devam ediyor. Yani bu konularda daha tutarlı olmak lazım. Bu bir problemse sıkıntıysa bunu bütünlük içinde ele almak lazım. Yapay bir kısım anlık siyasi açılımlarla bu iş çözülmez. Anlık siyasi açılımlar, bir an gelir kapanır. Bu konuları istismar konusu yapmamak lazım. İnsanların rahatlatılması lazım. Önemli olan insanların yaşadıkları ülkede kendi inançları, anlayışları, kavrayışları doğrultusunda huzur içinde yaşayabilmeleridir. Dolayısıyla buraya herkesin dahil edilmesi gerekli. İnançla ilgisi olmayan insan bile bu ülkede rahat ve huzur içinde yaşayabilmeli.''

Hedeflere yönelik anlık çözümlerin, o hedef ortadan kalktığında başka şekle bürünebileceğini dile getiren Bakan Yazıcıoğlu, bu şekilde bir tavrın toplumda kabul görmeyeceğini ifade etti.

CHP'nin açılımlarını, ''yıllardır sürdürülen bir politikanın aksi'' olarak nitelendiren Yazıcıoğlu, ''Türkiye'deki gerilimleri azaltacak, normalleştirecek bir politikaysa buna olumlu bakarız. Ama bir ay önce başlatıp da sonra başka bir yöne giriyorsa onu da onun samimiyetini de kamuoyu değerlendirir. Dini konular Türkiye'de hassas konulardır. Bunları öteye beriye çekmenin bir anlamı yoktur. İnsanların inançları konusunda serbest bırakmak, rahat olmalarını sağlamak lazım. Açılımların siyasi bir yanı yoksa Türkiye'deki bu gerilim ortamını rahatlatmaya yönelikse bu taban bulur. Samimiyse taban bulur. Ama değilse başka bir amaca yönelikse zaten bir süre sonra bugünlerde de görüldüğü gibi farklı bir mecraya da girebilir. Önemli olan hiçbir siyasi mülahaza gütmeden bu işe yaklaşmaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*