CHP'nin kurultayı mahkemelik oluyor

CHP'nin kurultayı mahkemelik oluyor.56737
  • Giriş : 24.11.2007 / 10:45:00

Genel başkan adayı Haluk Koç ve ekibi, genel merkezde 5-10 dakika içinde yapılan yeni üyelik işlemlerini yargıya götürmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP’de, parti tüzüğünün 12. maddesine dayanarak, 5 ya da 10 dakika içinde gerçekleştirilen ’jet’ üye yazımları, dava konusu oluyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a karşı genel başkan adaylığını açıklayan Samsun Milletvekili Haluk Koç ve ekibi, delege seçimlerinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na Haziran ayında bildirilen üyelerin esas alınması gerektiğini savunuyor. Muhalifler, il ve ilçe kongreleri için üye listelerinin askıya çıkmasının ardından konuyu yargıya götürecek.

TÜZÜĞÜN 12. MADDESİ

CHP’de, parti tüzüğünün 12. maddesine dayanarak 5 ya da 10 dakika içinde gerçekleştirilen "jet" üye yazımları, dava konusu oluyor. CHP lideri Baykal'a karşı, genel başkan adaylığını açıklayan Samsun Milletvekili Haluk Koç ve ekibi, il ve ilçe kongreleri için üye listelerinin askıya çıkmasının ardından yargıya başvuru yapacak. Muhaliflerin gerekçesi, il ve ilçe kongre seçimlerinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na haziran ayında bildirilen üyeliklerin esas alınması gerektiği...

5 DAKİKADA ÜYE

Muhaliflerin yargıya götürmeye hazırlandığı yazımlar iddialara göre, genel merkezde 5 ya da 10 dakika içinde gerçekleştiriliyor. Parti yönetimi, yeni üye yazımlarını, parti tüzüğünün "merkez yönetim kurulu ile üyelik" başlıklı hükmünü düzenleyen 12. maddesi kapsamında gerçekleştiriyor.

TOPLAM 16.404 KİŞİ

MYK, bu yetkisini ilgili il yönetim kurulları önerisine göre ya da ilçe ve il yönetim kurullarının görüşünü de alarak doğrudan kullanabiliyor. Koç cephesi, bu yolla, "10 dakika içinde" İstanbul'da 4 bin üye, Balıkesir'de 500 üye, İzmir Konak'ta 1.200 üyenin partiye kayıt edildiğini örnek gösterirken, bunun tüzüğe aykırı olduğunu savunuyor. MYK, bu hafta yapılan son toplantısında da yine 200 üyeyi bu yolla partiye kaydetti. Bu son yazımlarla birlikte, bu yolla 16 bin 404 kişi CHP’ye üye oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious