CHP'nin makam araçları polis otoparkına çekilecek

CHP'nin makam araçları polis otoparkına çekilecek.16526
  • Giriş : 25.05.2008 / 12:35:00

Deniz Baykal'ın 500 bin YTL'lik makam aracının vergisi ödenmedi. Maliye haciz çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre CHP Genel Merkezi üzerine kayıtlı 06 CHP 01 plakalı 2007 model Mercedes'in hacizli yakalamalı olduğu Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi 'www.ankara.pol.tr'de yapılan plaka sorgulamasında da görülüyor.

Yaklaşık 5.5 trilyon lirayı kamuoyunun önüne çıkarmaktan kaçındıkları belgesel için ödeyen CHP'nin son 3 dönemdir parti genel merkezine ait hiçbir aracın motorlo taşıtlar vergisini ödemediği ortaya çıktı. 'Atatürk'ün Kurduğu Partinin Öyküsü' isimli 13 bölümlük belgesel için Tuncay Özkan'ın sahibi olduğu dönemde Kanaltürk'e 5 trilyon 536 milyar lira ödeyen CHP'nin başı zamanında faturalandırılmayan kayıp 4 trilyon lira ile dertte. Kayıp 4 trilyonla ilgili Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararı bekleyen CHP'nin başı şimdi de vergi borcu nedeniyle Maliye Bakanlığı ile derde girdi.

24 BİN YTL VERGİ BORCU

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, trafikte herhangi bir maliye veya polis denetimine rastlaması halinde, kötü bir sürpriz bekliyor. Baykal'ın 06 CHP 01 plakalı aracı Emniyet kayıtlarına hacizli yakalama emri ile girdi. CHP Genel Merkezi'nin 2007 yılı Şubat ayında yaklaşık 500 bin YTL ödeyerek aldığı özel yapım 600 SL Mercedes makam aracının motorlu taşıtlar vergisi alındığı günden bu yana ödenmedi. Edinilen bilgilere göre gecikme faizi hariç Baykal'ın aracının 2007 yılı için 11 bin 845 YTL, 2008 yılı için ise 12 bin 697 YTL'lik vergi borcu bulunuyor.

YAKALANIRSA YEDDİEMİNE

CHP'NİN sadece Baykal'ın 500 bin YTL'lik makam aracının değil, partiye kayıtlı araçlarının hepsinin motorlu taşıtlar vergilerini üç dönemdir ödemediği öğrenildi. CHP'nin vergi borçlarını ödememekteki isteksizliği üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçti. Maliye Bakanlığı CHP Genel Merkez'e ait çok sayıda makam aracı üzerine de, aynı gerekçeyle, hacizli yakalama kararı çıkarttı. Bu karar 23 Şubat 2008 tarihinde tescillendi ve polis kayıtlarına girdi. Maliye Bakanlığı'nın yakalamalı haciz kararı yürürlüğe girdi. CHP Genel Merkezi'ne ait araçlar üzerindeki hacizli yakalama emri, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesinde de görülüyor. Söz konusu karar uyarınca, Baykal'ın aracı trafikte vergi yahut polis denetimine girerse, otoparka çekilecek. CHP Genel Merkez, vergi borcunu ödeyip 'borcu yoktur' yazısını getirmesi halinde araç Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı yediemin otoparkından alınabilecek.

'PARAMIZ VAR, ÖDERİZ'

SON kongrenin ardından partinin genel muhasibi olan mali müşavir ve eski TÜRMOB Başkanı Mustafa Özyürek ise haciz kararından haberi olmadığını söyledi. Konuya ilişkin star'ın sorularını yanıtlayan CHP Genel Muhasibi Mustafa Özyürek 'Olur mu öyle şey? Partinin bankada parası var, pulu var. Niye arabasına haciz, yakalama koysunlar ki?' dedi. Özyürek konuyu inceleyerek gereğini yapacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious