CHP’nin Meclis’ten bir isteği var

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

CHP, Meclis’in olağanüstü toplanmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olağanüstü toplantı talebini AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz’a ilettiklerini açıklayan Ali Topuz, "Bu çağırıyı tek başımıza yapmayı değil, iktidar ve muhalefet hep birlikte yapmayı düşünüyoruz" dedi. Topuz, iktidarın meclisin olağanüstü toplanmasına destek vermemesi halinde birlik beraberlik görüntüsünü bozacağı için tek başlarına bir çağrıda bulunmayacaklarını bildirdi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Ali Topuz, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un, yaptığı "Türkiye’nin Kuzey Irak’a tek başına bir operasyon yapmasına gerek yok. Çünkü Irak’ta Türkiye’nin ortağı var" şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak, ABD Büyükelçisi’nin ’aba altından sopa götererek’ Türkiye’nin yapacağı sınır ötesi operosyonunun sadece Irak’a yönelik olmayacağını, ABD’ye yönelik bir eylem olacağını söylemeye çalıştığını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ross Wilson’un sözlerine tepki göstererek, "Bu işe büyükelçiler karar vermez, biz karar veririz" dediğini dile getiren Ali Topuz, "Başbakan şunu bilmelidir ki, büyükelçi kendi adına değil, emir aldığı ABD yönetimi adına konuşuyor. Büyükelçiyi azarlayarak, büyükelçiye saldırarak hiçbir yere varamayız. Büyükelçiyi haşlayarak kendi gururumuzu kurtaramayız. Gücünüz varsa, cesaretiniz varsa, haşlanacak biri varsa o da ABD yönetimidir" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözlücü ile Irak’lı bazı yöneticilerin, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonunu savsaklamaya, geçiştirmeye yönelik bazı açıklamalar yaptığını ifade eden Ali Topuz, "Ne Irak’tan ne ABD’den Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna olumlu yanıt gelme ihtimali yok. O yüzden Türkiye bu konudaki kararını kendi başına almalıdır ve bu kararı bir an önce vermelidir. Eğer Türkiye sınır ötesi operasyon kararını hemen vermezse, bu gecikmeden dolayı vereceğimiz şehitlerin sorumluluğu, gecikmeye neden olanların üzerinde olacaktır" diye konuştu.

Ali Topuz, terör olaylarının tırmanışa geçtiği bugünlerde artık beklemeye tahammüllerinin kalmadığını belirterek, TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağrılması talebinde bulunduklarını açıkladı. Bu talebi dün AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz’a ilettiklerini, bugün de kamuoyuna açıkladıklarını vurgulayan Ali Topuz, bu çağrıyı tek başlarına değil, iktidar ve diğer muhalefet partileri ile tam bir birliktelik içinde yapmayı düşündüklerini söyledi.

Bu çağrıdan sonra TBMM’nin toplanarak tam bir bütünlük içinde teröre karşı izlenecek politikaları belirlenmesini ve meclisin desteğinin hükümete verilmesini istediklerini dile getiren Ali Topuz, terörü yok edecek en etkin yöntemlerin TBMM’de hep birlikte tespit edilmesini istediklerini kaydetti.

Bu çağrılarının, ulusal bütünlüğü perçinlemeye yönelik bir çağrı olduğuna işaret eden Ali Topuz, iktidarın meclisi toplamak istememesi halinde, meclisin sadece muhalefetin çağırısıyla toplanmasının bir anlamı olmayacağı için kendilerinin de ısrarcı olmayacaklarını kaydetti. Topuz, iktidarın toplantıya sıcak bakmaması, olağanüstü toplantıyı istememesi halinde, CHP’nin tek başına yapacağı bir çağrının, terörle mücadeleye ve ulusal bütünlük götüntüsüne zarar vereceğini ifade etti. Topuz, bu yüzden CHP’nin tek başına bir olağanüstü toplantı çağrısında bulunmayacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious