CHP'nin seçim raporundan rakamlar

CHP'nin seçim raporundan rakamlar.11027
  • Giriş : 18.04.2009 / 09:25:00

CHP'nin yerel seçimlerde her üç belediyeden 1'inde aday çıkaramadığı ortaya çıktı. Bin 5 belediyede yarışa girilmedi. Parti oyları 26 ilde yüzde 10'un altında.. En az oy alınan il ise...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

29 Mart'ta ortaya çıkan sonuçları masaya yatıran CHP yönetimi, parti oylarının 26 ilde yüzde 10'un altında olduğu sonucuna ulaştı. Parti Meclisi'ne (PM) sunulan raporda 17 ilde hiçbir belde belediyesinin kazanılamadığı belirtildi. En düşük oy yüzde 0,04 ile Hakkari'de alındı. Partinin oyları İç Anadolu Bölgesi'nde yüzde 11, Güneydoğu'da yüzde 9, Doğu Anadolu'da yüzde 5'te kaldı.

Yerel seçimlerde kıyı şeridinde elde edilen başarıyla toplam oy oranını 5 puan artıran CHP, iç ve doğu bölgelerde ciddi oy kaybı yaşadı. PM toplantısına sunulan rapora göre ülke genelindeki toplam 2 bin 989 belediyeden 1984'ünde belediye başkan adayı çıkarılabildi. Bin 5 belediyede yarışa girilmedi. Bu seçim bölgelerinin 107'sini ilçeler, diğerlerini beldeler oluşturuyor.

Yarışa girilmeyen ilçeler arasında nüfusu 100 bini aşan Kahta (Adıyaman), Yüksekova (Hakkari), Nusaybin (Mardin), Yalvaç (Isparta) gibi ilçeler bulunuyor. Türkiye genelindeki beldelerin yaklaşık yarısında yarışa girmeyen CHP, Konya'da 103, Afyon ve Kütahya'da 41, Tokat ve Trabzon'da 89 ayrı seçim bölgesinde aday çıkaramadı.

CHP'nin seçim raporuna göre 3 büyük kentte ciddi bir oy artışı var, buna karşılık iç ve doğu bölgelerindeki birçok ilde düşüş yaşandı. Oy oranları bölgelere dağıtıldığında Marmara'da (İstanbul hariç) yüzde 26, İç Anadolu'da (Ankara hariç) yüzde 11, Ege Bölgesi'nde (İzmir hariç) yüzde 26 oranında oy düzeyine ulaşıldı. Partinin oy oranı Akdeniz'de yüzde 23, Karadeniz'de yüzde 17, Doğu Anadolu'da yüzde 5,9, Güneydoğu'da yüzde 9 düzeyinde gerçekleşti. Raporda, CHP'nin 26 ilde yüzde 10'luk barajın, 16 ilde ise yüzde 5'in altında kaldığına dikkat çekildi. Baraj altında kalınan illerin 15'i Doğu ve Güneydoğu'da. CHP'nin en düşük oy aldığı illerdeki oranlar şöyle: Hakkari 0,04, Diyarbakır 1,3, Batman 1,6, Şırnak 1,7, Ağrı 2,0, Şanlıurfa 2,2, Van 2,3, Erzurum 2,8, Bitlis 2,9. Rapora göre CHP, 31 ilin hiçbir ilçesinde seçimi kazanamadı, bu illerin 17'sinde bir belde belediyesi dahi elde edemedi.

Seçim raporunda partinin kıyı bölgelerinde gerçekleştirdiği oy artışından övgüyle bahsedildi. İzmir'deki 7 puanlık artış için 'tarihî başarı' denilirken, İstanbul, Antalya, Aydın ve Trakya'da 'çok önemli başarı' elde edildiği belirtildi. CHP, yerel seçim sonuçlarını il başkanları ve belediye başkanlarıyla da değerlendirecek. Bugün Genel Merkez'de yapılacak toplantıya teşkilat ve belediye başkanlarının yanı sıra milletvekilleri ve PM üyeleri de katılacak.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*