CHP'nin Sezer'i Köşk'te tutma planı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e aday olmaması için darbe çağrısı bile yapan Baykal, geliştirdiği formülleri tutmayınca şimdi de derin bir plan hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Buna göre CHP, seçimin ilk turunda Meclis’te 367 vekil bulunmazsa Anayasa Mahkemesi’ne başvurup Sezer’in görev süresini uzatıp Meclis’in feshedilmesini sağlayacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimini bahane ederek Türkiye’yi geren CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne aday olmaması için plan üzerine plan geliştirmeye devam ediyor. ‘Sine-i millet’, ‘367 gerekli’, ‘askere müdahale daveti’ gibi formülleri tutmayan Baykal, şimdi de seçimi başarısız kılarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görev süresini uzatacak ve TBMM’yi fesh ettirecek ‘derin bir oyun’ üzerinde çalışıyor.

Buna göre CHP, Köşk seçiminin ilk turunda, ‘toplantı yeter sayısı için gerekli 367 bulunmadığı’ gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı almayı ve böylece yenisi seçilemediği için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görev süresinin uzatılmasını planlıyor. Ancak AK Parti de bu plana karşı ‘367 hazırlığı’ yapıyor.

ANAYASA’NIN 102. MADDESİ

Rektörler Komitesi’nin, ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, Genel Kurul’da 367 milletvekili bulunması gerektiği’ yönündeki iddiası tartışmaları yeniden alevlendirdi. Meclis kulislerinde, CHP’nin hukuku zorlayarak, Cumhurbaşkanlığı seçimini kriz haline çevirme planı konuşuluyor. Buna göre CHP, ilk turda 367 kişinin Genel Kurul’da olmaması halinde derhal Anayasa Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talep edecek. Her tur arasında Anayasa gereği en az üç gün öngörülmesi nedeniyle CHP, ikinci tur başlamadan yürütmeyi durdurma kararı almayı planlıyor. Bu durumda 102’nci maddenin son fıkrası uyarınca, görev süresi dolan Sezer, yenisi seçilinceye kadar görevini sürdürecek. CHP’nin nihai amacı ise Meclis’in fesh edilerek, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de genel seçimin ardından yapılmasını sağlamak.

VEKİLLER ADAY GÖSTERECEK

Meclis'te 354 sandalyesi olan AK Parti bu planın önünü kesmek için Başbakan Erdoğan’ın adaylığa karar vermesi halinde, mümkün olan en yüksek sayıda milletvekilinin imzasıyla Erdoğan’ı aday göstermeyi planlıyor. Bu durumda Meclis’teki bağımsız milletvekilleri, Anavatan ve DYP’den de destek olacak isimler bulunuyor. 153 CHP’linin ilk turun yapılacağı gün Genel Kurul salonuna girmemesi bekleniyor. 19 milletvekili olan Anavatan’dan pek çok ismin, bağımsızların ve Meclis’te 4 milletvekili olan DYP’nin de seçime katılarak AK Parti’nin adayına destek vermesi bekleniyor.

YÜKSEK MAHKEMEYE GİDİLEMEZ

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, CHP’nin 367 sayının bulunamaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne gidemeyeceğini, gitse de Anayasa Mahkemesi’nin Meclis kararları hakkında hüküm veremeyeceğini söyledi. Kuzu’nun bu konudaki görüşü şöyle: ‘Bu meclis kararıdır. Anayasa Mahkemesi’ne gidilemez. Gidilse bile bu karar hakkında verilecek bir şey yok. Toplantının olup olmaması Meclis’in kendi içinde olan bir konu. Yürütmeyi durdurma kararı veremez. Bu seçimi yapmayın demektir.’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious