CHP'nin 'skandal' yorumlaması Unakıtan'ı çıldırttı

CHP'nin 'skandal' yorumlaması Unakıtan'ı çıldırttı.11282
  • Giriş : 17.07.2008 / 23:53:00
  • Güncelleme : 17.07.2008 / 23:28:15

Unakıtan, CHP'nin şehir merkezindeki okulların satılmasını ''skandal'' olarak nitelemesine çıldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz'ın, şehir merkezindeki okulların satılmasını ''skandal'' olarak nitelemesine tepki göstererek, ''Cumhuriyet tarihinde 360 bin derslik yapılmış. AK Parti hükümetleri 5 yılda 120 bin derslik yapmış'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, temel kanun olarak görüşülen, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun da aralarında bulunduğu bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik öngören tasarının 1. bölümü üzerinde CHP grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, tasarıda ''skandal'' sayılabilecek düzenlemeler bulunduğunu söyledi.

Korkmaz, şehir merkezindeki okulların satılmasının da ''skandal'' olduğunu ileri sürerek, ''Neymiş? Yeri değerlenmiş... Eğitimden daha değerli ne olabilir? Köyleri okulsuz bırakan iktidar, şehirleri de bu yolla okulsuz bırakacak'' diye konuştu. Korkmaz, özürlülere yönelik düzenlemenin de yetersiz olduğunu iddia etti.

Hükümet adına söz alan Maliye Bakanı Unakıtan, Korkmaz'ın ''yanlış bilgiler verdiğini, okulları kapatıyorsunuz'' dediğini ifade etti. ''Hayretler içinde kaldım'' diyen Unakıtan, şöyle konuştu:

''AK Parti hükümetleri zamanında açılan okullar kadar kim açmıştır acaba şimdiye kadar? Cumhuriyet tarihinde 360 bin derslik yapılmış. Kaç senelik Cumhuriyet döneminde... Ama AK Parti hükümetleri 5 yılda 120 bin derslik yapmış. Şimdi okul kapatmak buna deniyorsa, o zaman okul kapatma ne manaya gelir, onu tekrar gözden geçirsin sayın konuşmacı.''

Cumhuriyet dönemiyle karşılaştırma yapılmasına muhalefetin tepki göstermesi üzerine Unakıtan, ''Bizim dönemimiz de Cumhuriyet dönemi. Ama Cumhuriyet dönemi içinde AK Parti hükümetleri zamanı, koalisyon hükümeti zamanı, diğer hükümetlerin olduğu zamanlar var'' dedi. Unakıtan, ''Başka Cumhuriyet yok'' diye laf atılması üzerine, ''Yok, olmaz. Başka Türkiye'de yok. Ona göre'' diye konuştu.

Özürlülerin eğitimiyle ilgili düzenlemenin, AK Parti iktidarlarıyla yapıldığını anlatan Unakıtan, ''Biz geldik özürlülere eğitimi açtık. Bugün 194 bin kişi rehabilitasyon merkezlerinden istifa ediyor. Getirmiş olduğumuz yeni düzenleme, özürlülerin eğitimini kati surette bir adım bile geriye götürmüyor'' dedi.

Bakan Unakıtan, son 2 yılda 1000 rehabilitasyon merkezi açıldığını belirterek, ''Öyle hizmetler yapıyoruz ki özürlü kardeşimizi gidip evinden arabayla alıyoruz, okuluna götürüyoruz, tekrar arabayla evine götürüyoruz. Özürlülerle ilgili Avrupa'da olmayan hizmeti, bu ülkede veriyoruz. Özürlüsüne, yaşlısına, hastasına sahip çıkmayan devletten hayır gelmez'' diye konuştu.

Maliye Bakanı Unakıtan, ''Okulları niye satıyorsunuz?'' diye sorular yöneltildiğine dikkati çekerek, 'Öyle bir okul ki Boğazın yanında, öğrencisi de kalmamış artık. Orayı ekonomiyi kazandırıp, ondan alınan parayla 50 tane daha okul yapıyoruz'' dedi.

Unakıtan, sanayi bölgeleri içinde kalmış okullar da bulunduğunu, bunların da değerlendirilerek elde edilecek gelirle 10-20 okul yaptırılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*