CHP'nin yeni lider adayı!

CHP'nin yeni lider adayı!.10136
  • Giriş : 21.03.2008 / 09:35:00

CHP'de Büyük Kurultay'ın 26-27 Nisan'da toplanması önerisi bugün karara bağlanıyor. Parti kulislerinde Prof. Dr. Süheyl Batum'un adı da genel başkan adaylığı için konuşulmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) Büyük Kurultay'ın 26-27 Nisan'da toplanması önerisi Parti Meclisi'nin (PM) bugünkü toplantısında karara bağlanacak ve kurultay yarışında son dönemece girilecek. Parti kulislerinde Prof. Dr. Süheyl Batum'un adı da genel başkan adaylığı için konuşulmaya başlandı, ancak partiye üye olmamasının büyük handikap oluşturduğu kaydedildi.

Adaylık için 253 imza

CHP MYK'nın önceki gün yaptığı toplantıda 32. Olağan Büyük Kurultay'ın 26-27 Nisan'da Atatürk Spor Salonu'nda yapılması önerisi benimsendi. İlk gününde genel başkan seçimi yapılacak kurultayın 2. gününde 80 kişilik PM ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyesi saptanacak. Kurultay delege sayısı 1261 olarak belirlenmesine karşın, halen süren davaları nedeniyle Çanakkale, Eskişehir, Gaziantep ve Uşak delege gönderemeyeceği için toplam 1213 delege kurultaya katılabilecek. Bu durumda Genel Başkanlığa aday olmak isteyenlerin 253 delegenin imzasını toplaması gerekecek.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç aylar öncesinden genel başkan adayı olmak istediğini açıklayarak il il Anadolu'yu dolaşırken, geçtiğimiz günlerde İstanbul'dan Prof. Dr. Tolga Yarman da adaylığını açıkladı. Kulislerde, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı eleştirerek yönetimden ayrılan Eşref Erdem ve arkadaşlarının Batum'u genel başkan adayı göstermek istedikleri, ancak Batum'un henüz CHP üyesi olmadığı konuşuluyor. Parti tüzüğüne göre CHP'ye üyelik için başvuran bir ismin "aday üyeliği" 6 ay sürüyor. Batum'un, MYK kararıyla doğrudan üyeliğe kabul edilebileceği, ancak mevcut yönetim yapısıyla bu yöntemin işletilmesinin de çok zor olduğu belirtiliyor.

Kurultayda Genel Başkan Deniz Baykal dışında aday çıkması zor görünmesine karşın Koç ve ekibi 253 delegenin imzasına ulaşmakta herhangi bir zorlukları bulunmadığını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious