CHP'nin yerini MHP alacak

CHP'nin yerini MHP alacak .20031
  • Giriş : 03.08.2007 / 11:20:00

Meclis’in üçüncü partisi MHP anamuhalefet konumuna yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP’nin kriz politikası izlemesi nedeniyle Meclis’in üçüncü partisi MHP anamuhalefet konumuna yükseldi. Yeni sivil anayasa da dahil bir düzenlemenin AK Parti - MHP uzlaşmasıyla yapılması bekleniyor

Yeni dönemde, MHP, ‘kriz siyaseti’ yürüten CHP’ninyerine ana muhalefet görevini de fiilen üstlenecek. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Köşk seçimi için Meclis’e gireriz’ açıklamasıyla 367 engelini geçersiz kılmasından sonra, anayasa değişiklik paketindeki pek çok maddede ‘uzlaşmaz’ tavrı nedeniyle CHP’nin by-pass edilerek AK Parti ile MHP’nin anlaşması bekleniyor.

Ancak MHP’nin anayasa değişiklik paketinde yer alması halinde Cumhurbaşkanı yetkilerinin daraltılması konusuna nasıl bakacağı henüz net değil. Fakat başörtüsü, YÖK gibi konularda MHP’nin katkı sağlayacağı belirtiliyor.

YÜCE DİVAN KALKACAK

MHP seçim Beyannamesi’nde de sivil Anayasa Değişikliği ile ilgili öneriler bulunuyor. Beyannamede, Başbakan ve bakanlar hakkındaki yolsuzluk iddialarının, Yüce Divan tarafından değil, Yargıtay Başsavcılığı’nca oluşturulacak bir kurul tarafından yürütülmesi için anayasal düzenlemeye gidileceği kaydediliyor. Buna karşın, sivil Anayasa Değişikliği ile ilgili MHP’nin seçim beyannamesinin önerileri arasında MGK ve cumhurbaşkanını yetkilerinin sınırlandırılması ile ilgili hiçbir değerlendirme yok.

İNSAN HAKLARI ARTIRILACAK

Beyannamede, işkenceyle mücadelenin desteklenmesi gerektiğine vurgu yapılarak, yasal hükümlerin güçlendirilmesi ve uygulayıcıların insan hakları konusunda eğitilmesi gerektiği belirtiliyor. MHP, anayasanın genel sınırlama hükümlerinin yerine, özgürlükleri koruma hükümlerine yer verilmesinden yana. Böyle bir anayasa değişikliğinin de bir ‘Toplum Sözleşmesi Belgesi’ olması için geniş bir uzlaşmayla yenilenmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

DOKUNULMAZLIKLAR

DokunulmazlIklar konusunda oldukça hassas olan MHP, Anayasa Değişikliği ile vekillerin yasama faaliyetleri dışında dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öneriyor. Her ne sebeple olursa olsun suç işlemeleri halinde vekillerin diğer vatandaşlar gibi yargılanmalarının sağlanacağı belirtiliyor.

DİN HÜRRİYETİ - BAŞÖRTÜSÜ

MHP ayrıca, din ve vicdan hürriyeti konusunda da adım atılmasını isteyerek, bir ülkenin laik ve demokrat sayılabilmesi için din ve vicdan hürriyetine saygı göstermesi ve bunun için gerekli ortamı ve şartları hazırlaması gerektiğine vurgu yapıyor. Başörtüsü ilgili düzenleme yapılması halinde MHP’nin de bu değişikliğe katkı sağlaması bekleniyor.

YÖK’ÜN YAPISI DEĞİŞECEK

MHP’nİn düşündüğü sivil Anayasa Değişikliği içinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin seçimi de yer alıyor. MHP, Yüksek Öğretim Kurulu’nu (YÖK) daha demokratik ve üretken bir yapıya kavuşturulmasını amaçlıyor. Öğrenci, kurum ve akademik kadrolar arasında uyumu artıracak düzenlemeler yapılmasının sağlanacağı vaadinde bulunuyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious