CHP'nin YİMPAŞ önergesi kabul edilmedi

CHP'nin YİMPAŞ önergesi kabul edilmedi.10339
  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin YİMPAŞ konusundaki araştırma önergesinin bugün ele alınması için verdiği grup önerisi kabul edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önerge lehinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, YİMPAŞ için Alman makamlarının Türkiye'ye 14 dosya gönderdiğini bildirerek, bu dosyaların akıbetini sordu. Hükümetin bu konuda hiçbir şey yapmadığını ifade eden Tamaylıgil, “Mecliste bu holdinglerle ilgili bir araştırma komisyonu kuruldu, bir rapor hazırlandı. Bunun üzerinden tam bir yıl geçti Hükümet en ufak bir adım bile atmadı” diye konuştu.

SPK'nın suç duyurusunda bulunduğu bu şirket hakkında çeşitli davalar açıldığını, buna karşın Hükümetin bazı bakanlarının bu şirketin açılışlarına katıldığını ifade eden Tamaylıgil, “şirket hakkında yargıya başvurulmuşken Adalet Bakanımızın bu şirketin açılışlarında görünmesi etik değil” dedi.

Tamaylıgil, Maliye Bakanlığı denetim elemanlarını da konuya ilgi göstermemekle suçladı. Alman makamlarının gönderdiği 14 dosyada bulunan banka dekontunda adı geçen bazı kişilerin adının, “Beyaz Enerji” davasında da geçtiğini öne süren Tamaylıgil, kamuoyunun bu kişileri öğrenmek isteğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu da öneri lehinde konuşurken, ”Milli Görüş, Süleymancılar ve Diyanet Vakfı camilerinde, bu suç işlenmiştir” dedi. Meclisin derhal bu “kara dosyanın” üzerine gitmesi gerektiğini kaydeden Hacaloğlu, AB İlerleme Raporunda da bu holdinglerle ilgili ifadelere yer verildiğini belirtti.

Hacaloğlu, “Bazı AKP milletvekilleri 'cihat çağrısıyla para toplamışlar' şeklinde açıklama yaparken, Adalet Bakanı Cemil Çiçek son derece pişkin bir ifadeyle 118 dosyanın şartla salıverme kapsamına girdiğini 2 dosya hakkında da dava açılabildiğini ifade ederek, adeta bunun yargının görevi olmadığını ima etmiştir” diye konuştu.

Bazı bakanların aranan holding yöneticileri ile aynı safta namaza durduğunu ifade eden Hacaloğlu, “bu çirkin olay, İslam inancına yapılan en büyük kötülüktür” dedi.

AK PARTİ'LİLERDEN CEVAP

Öneri aleyhinde söz alan AK Parti Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur, yurtdışından para toplayan holdinglerle ilgili daha önce Meclis Araştırması açıldığını hatırlatarak, “Komisyon her türlü belge ve bilgiyi elde etmiştir. Bagajlar dolusu belge gelmiştir. Dolayısıyla yeni bir araştırmaya ihtiyaç yoktur” dedi.

CHP'nin önerisinin vatandaşların mağduriyetinin giderilmesine yönelik olmadığını iddia eden Cantimur, “gerekçeye baktığınız gazete haberleri ve milletvekili iddiaları var. CHP, mağdur vatandaşlar üzerinden siyaset yapıyor” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul da CHP'nin İçtüzük'ten aldığı yetkiyi “kötü niyetle kullanarak, grup önerileri ile Meclis çalışmalarını engellediğini” iddia etti. Tutanaklar incelendiğinde CHP'nin yeni hiçbir önerisinin olmadığının görüleceğini savunan Cantimur, CHP'nin bir an önce Türkiye'nin gündemine dönmesi gerektiğini söyledi.

Cantimur, bazı kötü niyetli kişilerin camilerde, dini ve milli duygular ile Türkiye sevdasını istismar ederek para topladıklarını belirterek, “sahtekarlarla tamahkarların anlaşmasıyla bu olay bir faciaya dönüşmüştür” dedi.
Daha sonra yapılan oylamada, CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious