CHP'li meclis üyesi gözaltında

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

CHP'li belediye meclis üyesi çete suçundan gözaltında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya'nın Ereğli ilçesinde emniyet güçleri tarafından düzenlenen organize suç örgütü operasyonunda CHP'li belediye meclis üyesi ve Lüx Ereğli Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı M.K. gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınanların sayısı 40'a yükselirken, yapılan aramalarda 500 gram TNT patlayıcı 7 tabanca, 3 tüfek ve bu silahlara ait çok sayıda mermi ele geçirildi.
Konya merkez, Ereğli ve Karapınar ilçeleri ile Adana ve Karataş ilçesi, İstanbul, Ankara ve Elazığ'da yapılan organize suç örgütü operasyonunda gözaltına alınanların sayısı 40'a yükseldi. Gözaltına alınanlar arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi, Lüx Ereğli seyahat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Ereğlispor Kulübü Başkanı olan M.K. da bulunuyor. M.K.'nın başkanı olduğu şirketin ortaklarını sindirmek için suç örgütü üyelerini kullandığı iddia ediliyor. Operasyonda 300 gram TNT patlayıcı, 7 tabanca, 3 tüfek ve bu silahlara ait çok sayıda mermi ele geçirildi.

Çıkar amaçlı suç örgütünün liderliğini çeşitli suçlardan 20 yıla mahkum edildiği için Uşak Cezaevi'nde yatan B.T'nin yaptığı öne sürülüyor. B.T'nin örgütü cezaevinden yönlendirdiği iddia ediliyor. Örgütün Ereğli ve çevresinde 5 gazinonun işletmeciliğini yaptığı, diğer gazino ve birahanelerden baskı ve tehdit yoluyla haraç aldığı ileri sürülüyor.

Konya polisi, yaklaşık 5 ay süren araştırma ve teknik takibin ardından bu sabah geniş çaplı bir operasyon düzenlenmişti. Operasyonda ilk etapta 35 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlıların çek-senet tahsilatı yapmak, kadın ticareti, adam kaçırma, silahla yaralama ile Ereğli ve çevresindeki içkili gazinolardan haraç almak gibi suçları işlediği iddia ediliyor.

İkişerli gruplar halinde Ereğli Devlet Hastanesi'ne getirilen zanlılar, sağlık muayenesinden geçirildikten sonra ifadeleri alınmak üzere ilçe emniyet müdürlüğüne götürüldü. Gözaltına alınanların sayısının artabileceği kaydediliyor.

Operasyona Konya Emniyeti ve Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile özel harekatçılardan oluşan 500'ün üzerinde polisin katıldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious