CHP'ye Almanya şoku!

CHP'ye Almanya şoku!.16357
  • Giriş : 10.09.2008 / 08:05:00

Almanya'da görülen Deniz Feneri davasında, Alman hakim, dava hakkında yapılan uydurma haberlerden rahatsız olduklarını belirtti ve bir ders verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'daki Deniz Feneri e.V. davasının 4. duruşması Frankfurt Eyalet Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmayı izlemek için iki kişilik heyet gönderen CHP, mahkeme başkanından hukuk dersi aldı.

Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği duruşmaya Deniz Feneri e.V. derneğinin üç yöneticisi Mehmet Gürhan, işbirlikçi sanık Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan katıldı. Bugünkü duruşmada, davayı başından beri takip eden komiser Alexander Böhme, delil diye ortaya konulan evrakın elde ediliş yöntemlerini anlattı.

Nisan ayında Almanya'daki merkeze yapılan baskını ve buradan elde edilen evrakla ilgili bilgi veren komiser Böhme, para transferi ile ilgili konu geldiğinde zor anlar yaşadı.

Başından bu yana susma hakkını kullanan Mehmet Gürhan adına avukatı, mahkemede söz alarak açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan'a ya da Başbakanlık'a para gönderdikleri yolunda bir açıklamalarının bulunmadığını söyledi. Türkiye'de medya kuruluşlarının bu ifadeleri kendilerinin açıklamış gibi yazılar yazdıklarını belirtti. Gürkan'ın avukatı, “Başbakan'a ve başbakanlık'a 1 cent bile göndermedik. Bu sözlerin iddianameye nasıl girdiğini de bilmiyoruz” dedi.

TEK DELİL ERMİŞ'İN İDDİALARI

Komiser Böhme, şirketlere para aktarıldığı yolundaki iddiaları gündeme getirdiğinde, sanık avukatları bir soru yöneltti. Avukatlar, komser Böhme'ye dönerek, buna ilişkin ellerinde bir delil bulunup bulunmadığını sordu. Böhme ise bu konudaki bütün bilginin işbirlikçi sanık Firdevsi Ermiş'in itiraflarından ibaret olduğunu söyledi.

Ellerinde belge diye 20-30 klasör dolusu evrakın bulunduğunu belirten komser Böhme, "Bunların içinde binlerce evrak var. Biz içlerinden 30 kadarını kriminal olarak inceledik. Bunların içinde birinde belgenin yetersiz olduğunu gördük" dedi.

Mahkeme Başkanı hakim bunun üzerine, Deniz Feneri e.V. davasının Türkiye'de iç siyasete malzeme yapılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Mahkeme salonunda ciddiyetin korunmasını isteyen mahkeme başkanı hakim, uydurma haber yapılmamasını da istedi.

Mahkeme salonunun tiyatro salonu olmadığını hatırlatan hakim, duruşma üzerinden kimsenin spekülasyon yapamayacağını söyledi. İddianamenin internette yayınlanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren mahkeme başkanı, bunun davanın sağlıklı şekilde yürütülmesine zarar verebileceğini dile getirdi.

Mahkeme başkanı hakim, Alman yargı sisteminin tamamen bağımsız olduğunu ve kimsenin kendilerine baskı yapamayacağını söyledi.

Doğan Medya Grubu'nun kalabalık bir gazeteci grubu ile izlediği davayı 2 CHP'li milletvekili de takip etti. CHP'li vekiller, Ali Kılıç ve Kemal Kılıçdaroğlu, duruşmayı dinleyici bölümünde izlediler.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*