CHP'ye alternatif yeni bir parti mi kuruluyor?

CHP'ye alternatif yeni bir parti mi kuruluyor?.7643
  • Giriş : 02.06.2008 / 11:17:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 11:28:24

Solda yeni bir parti kuruluyor. İddiaları solun zaaflarından kurtulmak. Bu parti CHP'ye aday olabilir mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Solda yeni oluşum arayışlarında umut olan 10 Aralık Hareketi, CHP’ye alternatif yeni bir parti kurma hazırlığında.

Burhan Şenatalar, Türkiye’de sosyal demokrasinin geçmişten gelen zaafları olduğunu belirterek, halktan kopuk ve kökeni milliyetçi bu anlayıştan uzak, “yenilenmiş” bir parti kuracaklarını söyledi.

Şenatalar şöyle konuştu:

NASIL BİR PARTİ OLACAK?

İdeoloji, program, siyaset tarzı ve söylemde yenilenme gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, eski isimler partide bulunmayacak anlamına gelmiyor. Deneyimli olup yıpranmamış birçok insan var. Önemli olan maddi şaibelere bulaşmamış isimler. Böyle bir şartımız olacak. O konuda tertemiz insanlarla çalışacağız. Şu anda bir 10 Aralık Partisi hedeflemiyoruz. Ama bu hareketin çok önemli bir rol oynayacağı ve başka kesimlerin katılacağı bir süreç öngörüyoruz.

YEREL SEÇİMLERDEN SONRA

Bizim için önemli olan insanların birlikteliğinin yakalanması. Yerel seçimlerden sonra parti kurulabilir diye düşünüyoruz. Ama önümüzdeki üç ayda bir parti kurulmayacağı kesin. Erken doğum istemiyoruz.

KARAKAŞ VE KARAYALÇIN OLACAK MI?

Ercan Bey de, Murat Bey de anlayış olarak çok yakın olduğumuz kişiler. Dolayısıyla beraber olmayı tabii ki temenni ederiz.

Ufuk Uras ile ilgili çok dikkatli konuşmalıyım, çünkü ÖDP’nin başkanı olduğu için inanılmaz yorumlar yapılıyor ama Baskın Oran’ın aramızda olmasını çok isterim

BAŞÖRTÜSÜ TAKAN KADIN DA OLACAK

Türkiye solu halka tepeden bakıyor. Bu yüzden seçim sonuçlarını yanlış diye niteliyor, halka kızıyor. Seçmene onursuz diyor. Bu korkunç bir şey! Başörtülü bir kadın da bizim partinizde yer alabilecek. Biz inançlara sonuna kadar saygılıyız.

CHP'YE ALTERNATİF Mİ?

Hem evet, hem hayır. Herhangi bir partiyle endeksli düşünmüyoruz. Herhangi bir lidere de. Biz tüm bunardan bağımsız olarak Türkiye’de siyaset yapma tarzının çok yetersiz olduğuna ve değişmesi gerektiğine inanıyoruz.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious